Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

YAŞAMI LEZZETLENDİREN USTA MARKA

Kasım 2011


YAŞAMI LEZZETLENDİREN USTA MARKA

1-Bize şu anki görevinizden bahsedebilir misiniz?

Şu an Doruk Una Değer Katma Holding’de Pazarlama Müdürlüğü görevini yürütmekteyim.

2-Kişisel olarak kendi iş hayatınızla ilgili bugüne kadarki kariyerinizi ve bundan sonraki hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Samsun Anadolu Lisesi, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü ve Galatasaray Üniversitesi AB Ekonomisi Yüksek Lisans Programı’nı tamamladıktan sonra profesyonel iş hayatıma 2004 yılında, henüz üniversite yıllarında, yine bir Doruk Group Holding şirketi olan Komşufırın’da (o zaman adı PanPan’dı) Pazarlama Sorumlusu olarak başladım. Daha sonra sırasıyla Uno Ekmek’te Ürün Müdürü Asistanı, Hollanda ortaklı pastacılık, ekmekçilik ürünleri firmamız olan Zeelandia Doruk’ta Pazar Geliştirme Uzmanı, yine Uno Ekmek’te Donuk Ürün Grubu’ndan Sorumlu Ürün Müdürü ve İhracat Müdürü pozisyonlarında görev aldım. 2010 yılına gelindiğinde ise şu anki görevim olan Pazarlama Müdürlüğü’ne getirildim. Türkiye’nin en büyük ve Dünya’nın sayılı Unlu Mamul Hammadde ve Yarımamul Tedarikçisi konumundaki Doruk Una Değer Katma Holding’in hızlı ve sürdürülebilir büyümesine rol almayı, ileride gruba ve sektöre maksimum katkıda bulunabileceğim pozisyonlara ulaşmayı hedeflemekteyim.

3-Doruk Una Değer Katma Holding sektörde nerede? Nasıl bir gelecek öngörüyor ve bu gelecekte nerede yer alacak ?

Doruk Group Holding’in 3 ana faaliyet kolundan biri olan Doruk Una Değer Katma Holding; un, maya, pastacılık ve ekmekçilik hammadde ve yarımamul ürün gruplarında 500 milyon TL’ye varan cirosu ile Türkiye Unlu Mamuller Sektörü’ne komple çözümler üretip tedariğini sağlayabilen en büyük ve yegane grup konumundadır. Türkiye’de büyümemizi sürdürüp sektörün gelişimine katkıda bulunarak, grubumuzu Karadeniz Merkezli; Ortadoğu, Afrika, Doğu Avrupa ve Rusya bölgelerinde etkin olan küresel oyunculardan biri haline getirmeyi hedeflemekteyiz.

4-Doruk Una Değer Katma Holding olarak değişen hizmet yapınız ile genişleyen kurumsal ve bireysel hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz ?

Doruk Una Değer Katma Holding olarak müşterilerimize sadece ürünlerimizi değil, üretimden satışa ve satış sonrasına kadar her aşamada karlı bir şekilde çalışmalarını ve satış yaratmalarını sağlayacak çözümler sunmayı hedeflemekteyiz. Bunu başarmak için de un sanayiciliğinde bir buğday tanesinden başlayıp, sofralarda tüketilen nihai unlu mamullere kadar uzanan değer zincirimizin bize sunduğu birikim en büyük silahımız. Bu birikimi 2011 yılında altyapısını tamamlayıp başlattığımız direkt dağıtım teşkilatımız ile operasyonel mükemmeliyete dönüştürmekteyiz.

 

5-Aktif promosyon, kampanya ve aktiviteleriniz nelerdir?

Şu anda yoğun olarak fırınlara ve unlu mamuller üreticilerine grup içi ürünlerde cross-promotion ve müşteri sadakati programları uygulamaktayız. Müşteri sadakati programlarında INTERLINK firması ile çalışmaya başladık ve başarılı sonuçlar elde ettik.

6-Ülkemizin ve bulunduğunuz sektörün bugünü ve geleceği hakkındaki fikirlerinizi öğrenebilir miyiz?

Türkiye, Dünya’nın kişi başına ekmek tüketiminde yaklaşık 150 Kg/Yıl ile rekortmen ülkesidir ve yıllık ekmek pazarı 11 Milyar dolar seviyesindedir. Ülkemizde muazzam bir ekmek tüketimi yapılıyor. Ancak pazar henüz çok geleneksel konumda. Tüketilen ekmeğin büyük bir kısmını günlük beyaz ekmek oluşturuyor. Paketli ekmeğin pazar payı %1 - %1,5 civarlarında. Ama tabi ki trend batının tüketim alışkanlıklarına doğru eğilim göstermeye başladı. İnsanlar daha fazla çeşit ekmek ve unlu mamul talep ediyorlar, bu da unlu mamul üreticilerinin bizim sunduğumuz katma değerli ürün çözümlerine daha fazla ihtiyaç duyacakları anlamına geliyor. Dolayısıyla pazarda bizim için iyi bir potansiyel olduğunu düşünüyor ve her yıl agresif büyüme hedefleri ile ilerliyoruz.

7-Şirket çalışanlarınız ve müşterileriniz için aktiviteleriniz mevcut mu?

Müşterilerimize bayi toplantıları ve ürün eğitimleri vasıtasıyla ulaşmaktayız. Çalışanlarımız için de düzenli sektörel eğitimlerin yanı sıra; pilates, latin dansları ve çeşitli spor faaliyetleri düzenliyoruz.

Ozan TÜRK

Doruk Una Değer Katma Holding Pazarlama Müdürü