Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

TÜRKİYE’ NİN YENİ POPÜLER SPORU “SCUBA”

Temmuz 2014


TÜRKİYE’ NİN YENİ POPÜLER SPORU “SCUBA”

1-Bize şu anki görevinizden bahsedebilir misiniz?

Bodrum Yunus Dive Center sahibi, 3 yıldız dalış eğitmenliği ve yat kaptanlığı yapıyorum.

2-Kişisel olarak kendi iş hayatınızla ilgili bugüne kadarki kariyerinizi ve bundan sonraki hedeflerınızi öğrenebilirmiyiz?

31 Mayıs 1965 doğumluyum. Ankara Ted Kolej’ inde okudum. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi Mühendisliğini kazandım. Okulu bitirdikten sonra evlenip Almanya’ da yaşamaya başladım. 15 yıl Almanya’ da Judel firmasında yat tasarımı ve yarış tekneleri üzerine projelerde çalıştım. 2002 yılında Türkiye’ ye döndüm ve zaten yaptığım SCUBA’ ya devam etmeye karar verdim. Yunus Bodrum Dive Dalış Merkezi’ ni açtım. Şu an itibari ile Bodrum’ da kayıtlı ve demirli duran Aquapro ve Derin Deniz adlı dalış tekneleri ile sezon boyunca sürekli dalış ekiplerini misafir ediyor, ayrıca PADI, CMAS, IDD ve IDA sertifikaları vererek dalış eğitimlerine devam ediyorum. Hedef olarak düşündüğüm şey SCUBA’ nın yaygınlaşmasını sağlamak ki insanlar bu işin eğitimini alarak yapsınlar.

3-SCUBA şu an nerede? Nasıl bir gelecek öngörüyor ve bu gelecekte nerede yer alacak ?

SCUBA artık Türkiye’ de çok yaygın bir spor. Kişiler bunu hayatlarında özel bir noktaya koymuş durumdalar ve daha da talep gören, gelişen bir spor dalı olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü su altında inanılmaz bir hayatın varlığını bilmek ona daha da bağlanmaya neden oluyor.

 

4-SCUBA tarihi ile ilgili kısa bir bilgi alabilir miyiz sizden?

Elbette. İnsanoğlu ilk çağlardan başlayarak suyun altındaki zenginliklerden yararlanabilmek amacıyla devamlı olarak dalışlar yaptı. Dolayısıyla hiçbir alet kullanmaksızın bir taşa tutunarak dipten sünger, mercan, sedef çıkaran insanlar da tarihin ilk dalgıçları olarak kabul edilirler. 1500-1700 yılları arasında ise dalgıçların su altında kalma sürelerini uzatabilmek amacıyla, içlerinde hava hapseden dalış çantaları geliştirdi. 1715 yılında John Lethb RIDGE adlı İngiliz araştırmacı her tarafı kapalı, deriden bir dalgıç elbisesi yaptı. 1825 yılında W. H. JAMES adlı bir diğer İngiliz mucit, üstünde sıkıştırılmış hava taşıyan elbiseyi buldu. 1930' lu yıllarda palet, yüz maskesi ve şnorkel gibi dalış araçlarının geliştirilmesi ile birlikte, serbest dalışlarda büyük artışlar oldu.

5-SCUBA pahalı bir spor mudur?

Aslında hayır. Fakat ilk başlangıçta alınacak olan gerekli malzemenin kalitesiyle orantılıdır. Gerçek bir SCUBA Diving için sizi tamamıyla rahat ettirecek malzemeleri almanız gerekmektedir.

6-Dünyadaki en ünlü dalış noktaları nerelerdir?

Sipadan Adası-Malezya: Yağmur ormanlarıyla kaplı adada çok sayıda dalış kursu bulunuyor. Sipadan, ülkenin başka hiçbir yerinde bulunmayan görkemli dalış noktalarıyla Malezya' nın en ünlü dalış adası. Manado-Endonezya: Sulawesi’ nin başkenti Manado’ da, hem küçük canlıları, hem de büyük balıkları birarada görebilirsiniz. Bölgenin önemli dalış noktalarından Manado yeni keşfedilen bir yer olduğu için resif hiç bozulmamış. Sharm El Sheikh-Kızıldeniz: Sharm el Sheikh' e gelen bir çok insan, dünyanın en iyi dalış merkezlerinin burada bulunmasından dolayı tercih eder. Palau-Pasifik Okyanusu: 200’ den fazla adadan oluşan Palau, Papua Yeni Gine’ nin kuzeyinde yer alıyor.

7-Türkiye’ de ki dalış noktaları nerelerdir?

Kanyon–Kaş: Bu bölgede 60 sene önce Mısır’ dan pamuk getirirken fırtınaya kapılan ve batan bir geminin batığı var. Kanyon denmesinin nedeni şu; 2 duvar var burada. Gemi de bu duvarlardan birinin hemen bittiği yerde duruyor. Batık gemi 30’ lu metrelerden başlayıp 40 metreye kadar ilerliyor. Küçük Reef–Bodrum: Burası Büyük Reef’in 200 metre kadar Bodrum yönünde yer alıyor. Tepesi 5-6 metre, dört tarafı da 7-8 metrelerden itibaren dik olarak derinleşiyor. Bodrum Küçük Reef, tabanı 28-30 metre derinliğe ulaşan bir sığlık. Büyük Reef–Bodrum: Bodrum’ a 20 dakikalık tekne mesafesinde, tepesi 4 metre olan bir sığlık burası. Bodrum, Gümbet ve İstanköy (Kos) taraflarında kademeli olarak, Karaada tarafı ise duvar şeklinde derinleşiyor. Sığlık çevresi 28-32 metre derinliğe ulaşıyor. Sığlık üzerinde ve eteklerde bir tür antik testi anlamına gelen amfora parçaları görülebiliyor. Dalış sırasında akya, orfoz, lahos, sinarit, müren, ahtapot ile karagöz ve sarpa sürüleri size eşlik eder.

Ahmet FİDAN

Bodrum Yunus Dive Center

Sahibi - Dalış Eğitmeni