Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

TÜRKİYE' NİN EN BÜYÜK MİLLİ PİYANGO KOLEKSİYONU

Şubat 2008


TÜRKİYE' NİN EN BÜYÜK MİLLİ PİYANGO KOLEKSİYONU

Bu ayki sayımızda Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Polat Taşçıoğlu ile koleksiyonculuk konusunda bir röportaj gerçekleştirdik. Türkiye' nin en büyük Milli Piyango Bileti koleksiyonuna sahip olan Sayın Taşçıoğlu, 2003 yılından beri Milli Piyango biletleri topluyor ve koleksiyonu %98' e ulaşmış durumda. Ayrıca geniş Daktilo, Hesap Makinası koleksiyonuna sahip Sayın Taşçıoğlu sorularımıza ayrıntılı ve eğitici cevaplarda verdi.

1. Sizce koleksiyonerler kendi aralarında ayrılıyorlar mı?

Evet bence koleksiyonerler ikiye ayrılır.

* Koleksiyoncular; Belirli bir düzene göre koleksiyon mallarını toplarlar ve seçicidirler. Ayrıca koleksiyonlarının eğitici ve aydınlatıcı bilgilerini de toplarlar ve konularında otorite olacak şekilde kendilerini eğitirler.

* Toplayıcılar; Mali güçleri olan kişilerdir ve ne bulurlarsa satın alırlar. Genelde koleksiyonculuğun, eksik tamamlamanın zevkine haiz olamayan bu grup, yatırım veya gösteriş amaçlı satın alma yaparlar ve topladıklarını bir kenara atarlar.

 

3. Koleksiyonerler nasıl kişilerdir?

Koleksiyonerler genelde hırslı ve haris kişilerdir. Kendi koleksiyonlarını çoğaltabilmek için diğer koleksiyonerlere bilgi vermezler. Hatta satıcılara bile sadece kendilerine getirsinler diye diğer koleksiyoncuların bilgilerini vermezler ki bu benim görüşüme göre yanlıştır.Ben tam aksine, satıcı ve diğer koleksiyonerlere çok yardımcı olurum, bu sayede koleksiyonum daki en yüksek katkıyı seyyar satıcı ve bazı koleksiyonerlerden aldım. Böylece 4 sene gibi kısa bir sürede, Türkiye' nin en büyük  Milli Piyango Bileti koleksiyonuna sahip oldum.

4. Türkiye' de bu çapta koleksiyon yapan çok kişi var mı?

Benim tespitlerime göre Milli Piyango Bileti koleksiyoncuları Türkiye genelinde sadece 48 kişi. Tabiî ki amaçsızca bilet biriktirenleri saymıyorum.

 5. Bu 48 kişi kendi içlerinde ayrılıyor mu?

Evet, bu koleksiyonerleri de kendi içlerinde üç kategoride sıralayabiliriz.

* Çoğunlukla her çekilişten bir bilet alıp koleksiyon yapanlar,

* Her çekilişten tam, yarım, çeyrek 1/10 gibi kademlerde alıp koleksiyon yapanlar ki Türkiyede de dünyada da bu şekilde yapılmaktadır ve değerli görülüp, kabul edilmektedir.

* Milli Piyango Biletlerini her kademesinden harfleri dikkatle alarak koleksiyon yapanlar. Her ne kadar tamamlanması zor görülse de Türkiye' de benim de dahil olduğum 4 koleksiyoncu bu şekilde koleksiyon yapmaktadır.

6. Sizin de dahil olduğunuz üçüncü kategoriyi biraz açar mısınız?

Örnekleyerek başlamak gerekirse, 1 adet T harfinden tam bilet, 2 adet Y-Z harflerinden yarım biletler, 4 adet G-R-S-U harflerinden çeyrek biletler şeklinde koleksiyonlarını oluşturanlar diyebiliriz. Bu teknikle koleksiyon oluşturanlar bazı çekilişler de 1/10 olduğu için 10 harfi de tamamlamaları gerekmektedir.  Ben bu teknikte yaptığım koleksiyonla  1 ve 2. aşamada %100’e, 3. aşamada da birçok koleksiyonerin çılgınlık dediği harfleri de toplayarak %98’ e ulaştım ve Türkiye' deki en büyük Milli Piyango Bileti koleksiyonuna sahip oldum.

7. Milli Piyango biletlerinizi nasıl saklıyorsunuz?

Nasıl saklıyorsunuzdan kastınız yerleştirme           ise, genelde pul defterleri kullanılıyor. Ben de Alman malı 38 defterde koleksiyonu yerleştirmiş durumdayım. Saklıyordan kastınız güvenlikse fazla önemli değil şirketteki dolabımda duruyorlar çünkü değerleri öyle sanıldığı gibi fazla değil, hele hırsızlar için hiç değil.

8. Türkiye’de Milli Piyango Bileti koleksiyonculuğuna bakış nasıl? Herhangi bir kurumdan destek alıyor musunuz?

Bu konuda iki acı gerçeği vurgulamadan geçemeyeceğim; Benim elimdeki koleksiyon Milli Piyango Genel Müdürlüğünde bile yok, çünkü üzülerek belirtmeliyim ki  Milli Piyango Genel Müdürlüğü buna önem vermeyen bir kuruluş.  Ayrıca biz koleksiyonerlerin halen anlayamadığı bir şekilde, güvenlik bahanesi gösterilerek her çekilişte belirli harflerin belirli şehirlere verilmiyor. Bu konu için Milli Piyango Genel Müdürlüğü Daire Başkanını bizzat arayıp yardım istediğimde, böyle talepler ile ilgilenemeyeceklerini, vakitleri olmadığını belirtmişlerdir. Zaten kendi biletlerinin koleksiyonunu bile yapmaktan aciz, ancak yakın tarihte bir koleksiyoncunun biletlerin satın alarak ayıbını örtmeye çalışan bir kuruluşun farklı bir cevap vermesi beklenemezdi.

 9. Türkiye' de Milli Piyango Bileti koleksiyonculuğu ile ilgili yayınlanmış kitaplar mevcut mu?

Milli Piyango Bileti koleksiyonculuğu ile ilgili olarak çok fazla kitap yayınlanmamıştır. Sadece 5-6 kitap bir kaçta çalışma vardır. Bence bunların en değerlisi Tunca Varış’ın kataloğudur. Bu katalogta 1926 yılından bugüne tüm çekilişler yazılmış olup harflerini doldurmak için kutucuklar bırakılmıştır.

Tabiî ki Tunca Varış kataloğu hazırladığı yıllarda yeterli doneler olmadığından dolayı katalogta belirli aksaklıklar mevcuttu.  Bu aksaklıklar benim tarafımdan tespit edilip düzenlenmiş olup bütün çekiliş harfleri de tespit edilerek yerleştirilmişşekilde çok geniş bir katalog oluşturulmuştur. Daha sonra bu katalog bilgisayar üzerinde  raporlama ve takip yazılımına çevrilmiştir. Şu anda ise bu yazılıma görsel ekleme çalışmaları devam etmektedir.

Sayın Polat Taşçıoğlu' na bize zaman ayırdığı bu röportaj için teşekkür ediyoruz. İnşallah daha ilerde                  Daktilo ve Hesap makinası koleksiyonunuz hakkında röpörtaj yapmamıza olanak sağlarsınız.

Röportajı Yapan: Emre Gürol