Haberler

TEKNOLOJİ DEVİ APPLE'DAN EN SON YENİLİKLER

Eylül 2018


TEKNOLOJİ DEVİ APPLE'DAN EN SON YENİLİKLER

  Başarılı bir yıl geçiren Cupertino merkezli teknoloji devinin 2018 yılındaki atılımları merak ediliyor. Apple 2018 yılında acaba neler tanıtacak? Apple, geçtiğimiz yıl birçok yeni ürün tanıttı. Bunlar arasında en çok dikkat çeken hiç kuşkusuz neredeyse çerçevesiz OLED ekrana sahip iPhone X oldu. Bunun dışında ilk akıllı hoparlörü HomePod, 10.5 inçlik iPad Pro, LTE destekli yeni Apple Watch gibi ürünler de kullanıcıların ilgisini çekti. Şirketin tanıttığı ürünler 2018 yılı için de ipuçları taşıyor. Apple 2018 yılında Face ID‘li iPad, ikinci nesil iPhone X, AirPods 2 ve Apple Watch 4 gibi ürünleri tanıtabilir. Analistlerden gelen raporlar temel alınarak Apple’ın 2018 yılında şu ürün ve yazılımları tanıtması bekleniyor.

HomePod :
HomePod, Amazon Echo ve Google Home gibi mevcut akıllı hoparlörlerle rekabet edebilmek için tasarlanan Apple’ın ilk Wi-Fi bağlantılı akıllı hoparlörü. HomePod A8 çipi ile mekanı kolayca analiz ederek sesi ona göre ayarlayabiliyor. HomePod’un Siri desteği bulunmakla birlikte Apple Music aboneleri için entegrasyon imkanı sunuyor. 349 dolar fiyat etiketine sahip olması beklenen HomePod, bu yılın ilk aylarında piyasa sürülebilir.

Üç Yeni iPhone :

Apple, 2017’de üç iPhone modeli tanıttı: iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus. Analist raporları 2018 yılında da üç yeni model göreceğimizi gösteriyor. Analistlerin iddialarına göre Apple 2018 yılı Eylül ayında ikisi OLED ekranlı premium model, bir tanesi de LCD ekranlı daha düşük fiyata sahip model olmak üzere üç yeni iPhone ile karşımıza çıkacak. Premium modellerin 5.8 ve 6.5 inç ekranlara sahip olmaları muhtemel. Diğer modelin ise 6.1 inç LCD ekranlı olacağı tahmin ediliyor. KGI analisti Ming-Chi Kuo’ya göre, bu üç iPhone modeli de uçtan uca çerçevesiz bir ekrana, Face ID ve TrueDepth kamera sistemine sahip olacak. Bu iddia doğruysa yeni iPhone’lar ile birlikte ana ekran tuşu ve Touch ID tarih olacak. Kuo’ya göre 6.5 inç OLED modeli, inç başına 480 ila 500 piksel sunarken, 5.8 inç modelin inç başına 458 piksel sunan bir ekrana sahip olacak. Kuo’nun Apple ürünleri hakkındaki tahminleri genellikle doğru çıkıyor. Analist geçtiğimiz yıl Ocak ayından beri yeni iPhone ile ilgili yayınladığı raporlarında 5.8 inç çerçevesiz OLED ekrandan, L şeklinde çift pilden, kablosuz şarj teknolojisinden (üç modelin de destekleyeceği konusunda ısrar etmişti) ve yüz tanıma sisteminden bahsetmişti. Kuo’nun işlev alanı dışındaki tüm iddiaları doğru çıktı. iPhone X ile Apple, iPhone için isimlendirme düzenini değiştirdi. Bu yüzden 2018 yılının iPhone modellerinin isimlerini tahmin etmek zor. Tanıtıma kadar muhtemelen iPhone XI ve XI Plus olarak anılacaklar. LCD ekranlı model ise iPhone 8s ya da iPhone 9 adını alacak.

 

Yazılım Güncellemeleri :

Apple, 2018 yılında her yıl olduğu gibi Haziran ayındaki WWDC’de iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV için yeni yazılımlarını tanıtacak. iOS 12, macOS 10.14, watchOS 5 ve tvOS 12‘de hangi özelliklerin yer alacağı ile ilgili herhangi bir bilgi yok. Tabi ki Apple’ın yeni donanımlarında olduğu gibi yazılımları için de ortaya atılan bazı iddialar mevcut. Bloomberg’e göre Apple, geliştiricilerin tüm yazılımlarda çalışan uygulamalar oluşturmalarına olanak tanıyan evrensel bir uygulama çözümü üzerinde çalışıyor. Şu anda geliştiriciler, iOS ve macOS için ayrı ayrı uygulamalar geliştirmek zorundalar. Birleştirilmiş bir uygulama sistemi, geliştiricilerin iPad, iPhone, Mac, Apple Watch ve Apple TV’de daha az çaba harcayarak tek bir uygulama oluşturabilecekleri anlamına geliyor.