Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

SEKTÖRÜNÜN ÖNCÜ ŞİRKETİ

Kasım 2010


SEKTÖRÜNÜN ÖNCÜ ŞİRKETİ

1-Bize şu anki görevinizden bahsedebilir misiniz?

Özyıldırım Plastik ve Kalıp  Sanayi Tic. Ltd. Şti.’nin kurucu ortağıyım. Aynı zamanda 1994 yılından beri firmanın Genel Müdürlük görevini yürütmekteyim. Başlangıçta endüstriyel bidonlar üreten firmamız ardından yazlık şemsiye altlıkları üretimine başlamış; gelişen meşrubat ve dondurma sektörüyle birlikte TEKŞEM & CELAL BİRSEN firmasının da talepleri doğrultusunda sektörde yeniliklere öncülük etmeyi ilke edinerek, yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılmaya başlamıştır. 2002 yılında henüz dünyada yeni tanınmaya başlayan ve şu anda en çok tercih edilen polyester mankeni yakında tahtından edecek olan plastik vitrin mankenini de ürün yelpazesine yeni bir sektör olarak eklemiş; yurtiçinde sektörün en önemli ismi haline gelmiştir. Yurtdışında ise kendinden söz ettirmeye başlamıştır. Bunun yanı sıra 2005 yılında okul öncesi eğitim için kullanılan araç, gereç ve oyun grupları sektörüne yönelen Özyıldırım Plastik markasıyla bilinirliğini gün geçtikçe artırmaktadır. Gelinen noktada şu anda 3 ana sektörde faaliyetlerini yürütmektedir.

2-Kişisel olarak kendi iş hayatınızla ilgili bugüne kadar ki kariyerinizi ve bundan sonraki hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Yedek parça ithalat ve toptan satış ticaretiyle uğraşırken 1984 yılında imalat sektörüne  geçiş yaptım. Yaklaşık 10 yıl;  dönemin en bilinen mutfak gereçleri üreticilerine bakalit ve kauçuk ürünlerin tedariğini gerçekleştiren bir yapılanmada görev aldım, 1994 yılında ortaklığa dayalı bir yapılanma ile Özyıldırım Plastik ve Kalıp Sanayi Tic. Ltd. Şti’nin kuruluşunu gerçekleştirdim. Çalışma hayatıyla ilk olarak 5 yaşında tanıştığım düşünülerek, girişimci bir ruha erken yaşta sahip olduğumu söylemek doğru bir tespit olarak görülebilir. İş hayatında dürüst olmayı benimsemek ailemin ve bu hayata erken başlayışımın bana en güzel hediyesi ve öğretisiydi. Bu sebeple samimi ilişkiler kurarak, titiz bir şekilde iş hayatında ciddi bir yer edinmeyi başardım. Erken yaşta çalışmaya başlamak vizyonumun daha kısa sürede genişlemesini sağladı. Bu da sadece farklı ürünler değil farklı sektörler keşfetmeyi kendime ilke edinmemde önemli bir rol oynadı.

3-ÖZYILDIRIM PLASTİK şuan sektörde nerede? Nasıl bir gelecek öngörüyor ve bu gelecekte nerede yer alacak ?

ÖZYILDIRIM PLASTİK, bünyesinde yer alan; gölge şemsiye bidonları, Prens&Prenses vitrin mankenleri, King Kids oyun grupları markalarıyla faaliyet gösterdiği sektörlerde ürün çeşidi ve kalitesiyle tercih edilen bir firma olmuştur. Şemsiye bidonlarında 40 ülkeye, vitrin mankenlerinde 36 ülkeye, oyun gruplarında ise 10 ülkeye ürünleri ihraç edilen bir firmayız. Anlaşılacağı gibi yer aldığımız sektörlerde zamanla en üst seviyelere ulaşmaktayız. Bu seviyelere ulaşmak firmamız için; özverili çalışan kadromuzla koordineli bir şekilde hareket etmemiz ve hep daha ileriye gitme isteğini barındırdığımız için, oldukça rahat gerçekleşen bir hedef haline geliyor.

4-ÖZYILDIRIM PLASTİK olarak değişen hizmet yapınız ile genişleyen kurumsal ve bireysel hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz ?

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışan firmamız, gerek müşteri temsilcileri, gerek ülke distribütörleri, gerekse direkt yönetim kadrosu irtibatıyla gelen talepler ve önerileri baz alarak ürün geliştirmeyi tercih etmektedir ve bu konuya oldukça önem vermektedir. Yurtdışında ihtisas fuarlarına düzenli olarak katılan firmamız, kendini Türkiye’de ve Dünya’da bilinir kılarken ürünlerinin kalitesi ve çeşitleriyle ilgili AR-GE çalışmaları ve memnuniyet anketleriyle gereken iyileştirmeleri yapmaya çalışmaktadır.

 

5-Aktif promosyon, kampanya ve aktiviteleriniz nelerdir?

Müşteri memnuniyetleriyle ilgili anketler, müşteri ve ülke ziyaretleri yapmaktayız. Bu ziyaretlerde müşterilerimize yerel hediyeler götürerek çalıştığımız uluslar arası firmaların hem ülkemizin çeşitli bölgelerinden haberdar olmalarını sağlıyoruz hem de onları ülkemizi ziyarete davet ederek aileleriyle tatil için gelebilmelerine olanak yaratıyoruz. Oyun gruplarıyla ilgili olarak müşterilerimize destek vermek adına Avrupa’da bir lojistik merkezi kurmayı ve 2011 yılının başında faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. Buradan hem yeni geliştirilen ürünlerin ülkelere en kısa zamanda dağıtımı hem de az adetli siparişlerin karşılanmasına yönelik fayda sağlamayı umuyoruz.

6-Ülkemizin ve bulunduğunuz sektörün bugünü ve geleceği hakkındaki fikirlerinizi öğrenebilir miyiz?

Toplam ciromuzun % 60’ını ihracat oluşturuyor. Kurdaki dalgalanmalar diğer ihracatçılar gibi bizi de olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca Çin’in oyuncak pazarını ele geçirdiği dönemlerde sıkıntılar çektik. Başlangıçta aleyhimize gelişen bu durumu tersine çeviren; yüksek navlun bedelleri ve düşük kalite yüzünden oluşan müşteri memnuniyetsizliği giderek arttığı için, şu anda Türkiye Avrupa’ya sağlanan ürün tedariğinde öncelikli tercih edilen ülke konumundadır. Biz de oluşan bu durumu gelişmek ve ilerlemek adına en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz.

7-Şirket çalışanlarınız ve müşterileriniz için aktiviteleriniz mevcut mu?

Şirket içinde dönemsel olarak yemekler düzenlemekteyiz; çalışanlarımız ve aileleriyle bu tip organizasyonlar vesilesi ile vakit geçiriyoruz. Ayrıca haftalık olarak düzenlediğimiz sportif faaliyetlerimiz var. Bu sebeple hem zihinsel hem bedensel olarak çalışanlarımız yeni haftaya güzel bir başlangıç yapıyorlar.

Ömer Faruk AYGEL

ÖZYILDIRIM PLASTİK

Genel Müdürü