Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

ŞANS FAKTÖRÜNÜ ASİMİLE EDEN SPOR: BRİÇ

Aralık 2011


ŞANS FAKTÖRÜNÜ  ASİMİLE EDEN SPOR: BRİÇ

Bir çoğumuzun farklı uğraşları ve hobileri bulunmakta. Spor, bu kavramların içinde yer alan en ilgi çekici başlıklar arasındadır. Spor kavramından bahsedildiğinde aklımıza genellikle fiziksel mücadeleye dayalı branşlar gelir ve hemen hepsinde şans belirleyici bir faktör olarak karşımıza çıkar. İşte bu ayki sayımızda size bu tabuları yıkan bir spordan, ‘Briç’ten bahsetmek istedik.  Geride bıraktığımız 17 – 18 Aralık 2011 tarihlerinde, İstanbul’un gözde yapılarından Crowne Plaza Asia Hotel’de gerçekleşen ve Türkiye Briç Federasyonu tarafından düzenlenen, ‘2011 Türkiye Mix İkili Şampiyonası’na katılım gerçekleştirdik. Oldukça başarılı ve keyifli geçen organizasyonda, bu spora gönül veren profesyonellerin kaliteli mücadelesi gerçekten etkileyiciydi. Şampiyona’nın sonunda dereceye giren ‘ikili’ isimler aşağıda belirtilen şekilde sıralandı.

 

Bu keyifli organizasyon esnasında, briç sporunu sizlere daha yakından tanıtabilmek ve bu sporla ilgili merak uyandıran sorulara cevap bulabilmek adına, Türkiye Briç Federasyonu Başkanı Sn. Dr. Serhan ANTALYALI ile kısa bir söyleşi yapma şansını da yakaladık. Sayın ANTALYALI’ya yoğunluğu esnasında bizlere zaman ayırdığı ve değerli görüşlerini paylaştığı için teşekkürlerimizi sunuyor, söyleşimizi aşağıda sizlerle paylaşıyoruz:

Türkiye'de Briç sporuna olan eğilimi ve genç kuşağın bu spora bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Briç Türkiye’de gün geçtikçe ilgi çekerek gitgide artarak sevilen bir spor dalıdır ve bilindiği üzere tamamı ile bir zihin sporudur. 2 yıl önce 9.500 olan lisanslı sporcu sayımız bugüne gelindiğinde 12.000 kişiye yaklaştı. Briç, Türkiye genelinde 19 üniversitede seçmeli kredili bir ders olarak okutuluyor. Bu sayı önümüzdeki günlerde 21’e yükselecek. Yine birçok önemli üniversitede de briç, spor kolu ve hobi olarak faaliyet alanı yaratmakta. Gençler sporun her dalında olduğu gibi bizler için de önemli bir noktada durmakta. Bunun bilincinde olan federasyonumuz her yıl 2 tane gençlik kampı düzenliyor. Gençlik kamplarına katılan sporcularımızın tüm giderleri federasyonumuz tarafından finanse ediliyor.

Federasyonunuzun yıl içerisinde düzenlemiş olduğu etkinlikler ve turnuvalardan kısaca bahsedebilir misiniz?

Federasyonumuz yıl içerisinde sadece Haziran ve Temmuz aylarında faaliyetlerini yürütmüyor. Bunun dışında kalan 10 aylık dönemde, ayda minimum 2 tane turnuva düzenliyor. Bu turnuvalar ‘Gençler, Bayanlar, Senyörler (60 yaş üstü katılımcılar) ve Açık Kategori (her yaştan ve her cinsten katılımcılar)’ olmak üzere toplam 4 kategori üzerinden gerçekleştiriliyor. En büyük organizasyonumuz ise, genellikle Mayıs ayının başında Antalya’da gerçekleştirilen Türkiye Şampiyonları’dır. 9 gün süren bu büyük organizasyona yaklaşık 1.000’e yakın oyuncu katılım gerçekleştiriyor.

Türkiye Briç konusunda Dünya'da hangi noktada duruyor, son dönemlerdeki ulusal ve uluslararası başarılarımızdan bahsedebilir misiniz?

Türkiye’nin briç konusunda Dünya’daki konumundan daha ziyade Avrupa’daki konumundan bahsetmek gerekiyor. Çünkü Avrupa Briçi, Dünya’da söz sahibi olan bir briç konumundadır. Dünya’da briç konusunda ilk 10’a giren ülkelerin 7’sinin Avrupa ülkesi olması, söylediklerimin en önemli göstergesidir. Ülkemiz Avrupa’da genellikle kendine ilk 10 arasında yer buluyor. Takımlar Şampiyonası’nda bugüne kadar alınan en iyi derecemiz 7.’lik, bir kez de 10. olduk. Bunun dışında, 2008 yılında Çin’de yapılan olimpiyatlarda gençlerimizin bireysel Dünya Şampiyonlukları bulunmakta ve yine aynı organizasyonda bayan takımımız Dünya 4.’sü olma başarısını gösterdi. Bu yıl Polonya’da gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası’nda bayan takımımız Avrupa Şampiyonu oldu.

Son olarak bu spora gönül veren Briç severlere ve bu spora kazandırmak istediğiniz ilgi duyan kitleye vermek istediğiniz bir mesajınız var mıdır?

Briç genel anlamda bir zihin sporu olmakla beraber sağlık üzerine de olumlu etkileri olan bir spor dalıdır. Alzheimer hastalığını engelleyici özelliği de bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Bunun dışında Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; briç oynayan öğrencilerin oynamayanlara oranla fen ve sosyal branş yelpazesindeki derslerde %25 oranında daha başarılı oldukları saptanmıştır. Her yaşa, her cinsiyete uygun olan, hiçbir engele bağlı kalınmaksızın yarışılan ve şans faktörünün olmadığı bir zihin sporudur. Bu keyifli sporu yapmaya herkesi bekliyor ve davet ediyoruz.

 

Sn. ANTALYALI’nın da belirttiği gibi kişisel gelişime ve sağlığa böylesine faydalı dokunuşlar yapabilen bir sporu tanımak ve bilinirliğini arttırmak oldukça önemli bir noktada durmakta. Bu sebeple bizler de briç sporuna olan desteklerimizi ve ilgimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bir başka turnuvada görüşmek dileğiyle…