Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

SABIR, DİSİPLİN VE TUTKUNUN ADI: KOLEKSİYONCULUK

Ekim 2014


SABIR, DİSİPLİN VE TUTKUNUN ADI: KOLEKSİYONCULUK

1- Koleksiyonculuk nedir ve nasıl yapılır ?

Koleksiyonculuk, toplanabilen ya da biriktirilebilen nesnelerin toplanması, biriktirilmesi, saklanması, gerekli ise temizlenmesi ile ilgili bir hobidir. Örnek: Koleksiyonculuk, briç, satranç, golf, bir spor ya da bilim dalındaki çalışma olabilir. Koleksiyon önce, ilgi duyulan konusuna göre görülür ve öğrenilir. Daha sonra koleksiyonun ilk parçaları toplanır. Önceleri sadece her gördüğünü alıp biriktirme şeklinde gelişir. Belli bir miktara ulaşınca, daha zengin koleksiyonlara öykünülerek uygun şekilde dizilir ve saklanır. Koleksiyoncunun materyalini saklayabilmesi için defter alması gerekir, ilgili kitap ya da katalog alması gerekir, maşa, büyüteç, delgi vs. gerekir. Bunlar zaman içinde bilgi arttıkça, koleksiyon zenginleştikçe yani gereksinim oldukça alınır.

2- Koleksiyon çeşitleri nelerdir ?

Koleksiyon denince ilk akla gelen Pul Koleksiyonudur. Türk ve yabancı pullar olarak çeşitleri vardır. Ayrıca her biri kendi içinde: anma, özel gün, tematik, resmi, blok pul, damgalı, damgasız vs gibi ayrıntılı pul koleksiyonculuğu vardır. Bundan sonra Para Koleksiyonculuğu gelir. Bu da pullar gibi Türk ve yabancı olarak ikiye ayrılır. Her biri yine kendi içinde Metal ve Kağıt Para olarak ikiye ayrılır. Metal Paraların da; tedavül (kullanım), hatıra, FAO, Mint Set, Proof Set, Erörlü para olarak ayrıca bölümleri vardır. Daha az bilinen ve görülebilen Koleksiyonlar şunlardır; Kartpostal, Hisse Senedi-Tahvil, Yağlıboya Resim, Kitap, Müzik Kaset-Diski, Dergi-gazete, Antika Eşya, Daktilo ve Piyango Bileti koleksiyonları.

3- Koleksiyonculuk zor ve pahalı bir uğraş mıdır ?

Zor bir iş değildir. Çünkü insanlar bu uğraşı zor ile değil, zevk alarak yaparlar. Koleksiyonculuğun sonu yoktur. Hiçbir zaman tamamen bitemez. Çünkü insanların ömrü ve parası yetmez. Bunların hepsi varsa bile, çok nadir parçaları bulamaz. Koleksiyonculuk; sabır, süreklilik, koruma ve bilgi-tecrübe ister. Sabır ister çünkü, hemen her parçayı alamazsınız. Cebinizdeki paraya göre davranmak zorundasınız. Bugün paranız azdır alamazsınız, yarın paranız olunca alırsınız. Bazen paranız da olsa almazsınız çünkü değerinden çok fazla fiyat istenmiştir. Bazen de parça nadirdir ve düşündüğünüz değerin biraz üstünde istenmiştir. İşte o zaman bunu almak gerekir çünkü fırsat kaçtıktan sonra o paranın fazlasını da önerseniz, o parça yoktur bulunamaz. Bir fırsat kaçınca tekrar o parçayı 10-15 yıl sonra görebiliyorsunuz. Süreklilik ister çünkü, birçok parçayı hiç ummadığınız zaman, yer ve kişilerden bulabilirsiniz. Elinize geçen her fırsatı olanakları içinde değerlendirmelisiniz. Koruma ise ilk günden itibaren bütün koleksiyonu belli bir yerde toplamak, kapaklı bir kutuda saklamak ve kaybolmamasını sağlamaktır.

4- Koleksiyon eğlenceli bir iş midir ?

Eğlenceli bir iştir çünkü, çok renklidirler, çok çeşitlidirler. Bir simetri - aynılık ve asimetri ayrılık gösterirler. Örneğin: Hepsi puldur, ama değişik devletlerin pullarıdır. Bir devletin puludurlar ama boyutları değişiktir. Aynı boyuttadırlar ama değişik serilerin pullarıdır. Çeşitli pul ve paralarda ve diğer materyalde; yazı, arma, resim, bayrak, bitki, çiçek, devlet büyüğü, kurucusu, anılan gün-kişi-olayla ilgili yazı ve resimler görülür. Bunların çeşitliliği karşısında insan kendisini zaman ve mekandan soyutlayabilir. Yani zamanın nasıl geçtiğini bilmez. Pullarda seriyi, paralarda seti tamamlamak için çalışır. Haftalar ya da yıllar sonra tamamlandığında insan kendi kendine sevinir. Zaman zaman ilk başta ulaşılamayacak gibi gelen bir olayı başardığına hayret bile eder. Bu ise koleksiyona zevkle devam ettirir.

5- Koleksiyonculuk hayatta insana ne kazandırır ?

Koleksiyonculuğun insana kazandırdığışeylerin başında disiplin gelir. Koleksiyoncu olan bir kişi koleksiyonunu düzenleyip, koruma, temizleme, tasnifleme işlemlerini öğrenmiştir. Bu yüzden yaşamındaki diğer işlerde de aynışeyleri doğal olarak yapar. Bir başka konu, ilgilendiği konunun derinliğine iner. Örneğin metal para ile uğraşıyor ise metallerin renklerini, nasıl temizleneceklerini, sesini, nasıl okside olduğunu, alaşımların dayanıklılığını vb. öğrenir. Bir başka konu insanlarla iletişim konusu olmasıdır. Koleksiyonculuk sayesinde Türk ya da yabancı birçok kişi ile iletişim kurulabilir. Ayrıca sizin genel bilgileriniz ile de iletişim derinleşir. İnsanların boş zamanlarını, toplum ile uyumlu bir yönde değerlendirdiği için, koleksiyonculuk beyin ve beden deşarjını en iyi şekilde yapar. Koleksiyonculuğun yaşı yoktur, sınırı vardır. Her yaşta yapılabilir, cebimizle ve parçanın nadirliği ile sınırlıdır.