Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

PERA GÜZEL SANATLAR İLE RÖPORTAJ

Aralık 2015


PERA GÜZEL SANATLAR İLE RÖPORTAJ

1-Bilgi-işlem sektöründe çalışırken nasıl böyle bir kariyer değişikliğine gitme kararı aldınız?

İstanbul’ da bu konuda yol almış isimleri araştırdım ve PERA GÜZEL SANATLAR takı tasarım atölyesinde kurslara devam etmeye başladım. Mum ve metal ile çalışma tekniklerini öğrendim. Bir sene sonunda biraz daha derine inmeliyim diye düşündüm ve Kapalıçarşı da iki ustanın verdiği derslere katıldım. Sonra ki iki sene de Urart firması ile çalışma şansını yakaladım. Ondan da koleksiyon yaratmanın inceliklerini öğrendim. Üretmenin keyfini aldım bu dört sene boyunca. Hobi olarak genç kızlığımdan beri ilgilendiğim takı takmanın takı üretmek aşamasına geçip mesleğim haline geleceği hiç de hayallerimde yoktu aslında. Üniversitede matematik ağırlıklı bir eğitim almıştım.  Ama aldığım eğitim, analitik bir kafa yapısı ile düzenli ve sistematik çalışmayı öğretmiş bana, çok faydasını gördüm. Mesleğime başladıktan sonra hayallerim genişledi. Varmak istediğim noktaları içten içten hayal ettim, ruhumun sesini dinledim. Müşterilerimden biri bana “ siz matematik ağırlıklı bir bölümde mi okudunuz?” diye sormuştu. Tasarımlarımdan hissedildiğini ifade etmişti.

2-Bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

1964 Ankara doğumluyum. İlkokulu Fransız okulunda liseyi de gene Fransızca-Türkçe eğitim veren Tevfik Fikret Lisesinde tamamladım. Daha sonra O.D.T.Ü. İstatistik bölümünü bitirip iş hayatına atıldım. 7 sene bilgi işlem sektöründe çalıştım. 1988 yılında evlendim ve iki kızım oldu. Büyük kızım 20, küçük kızım 15 yaşında. 1994 yılında eşimin işi dolayısı ile İstanbul’a taşındık. İstanbul’da da bir yıl kadar “freelance” hizmet verdim. İkinci kızımın yuvaya başlaması ile ben de hobim olan takı tasarlamak ile ilgilenmeye başladım.

3-Bilyoner.com sektörde nerede? Nasıl bir gelecek öngörüyor ve bu gelecekte kendisi nerede yer alacak ?

2006 yılı sonunda “hayal” koleksiyonumu çıkardım kendimi denemek için. Değişik büyüklüklerde gümüş kürelere oniki kadar ayrı desen çalıştım. Küre sanırım benim bilinçaltımda iz yapmış geometrik obje. Genç kız iken hatırlıyorum kocaman tahta küreleri parlak renklere boyar iplere dizerdim ve havalı kolyeler yapar takardım. Tasarımlarımda sert köşeler hiç yok. Karakterimin yansıması olduğunu düşünüyoru

4-Paris maceranızı biraz anlatır mısın?

“Hayal” koleksiyonumdan sonra. Yurt dışında da bu çalışmalarımı değerlendirmem gerektiğini düşündüm . 2007-2008-2009 ve bu yıl Paris’de ve bir kere de Milano da olmak üzere kurslara  katıldım ve kendimi çok daha fazla bu sihirli işin içinde buldum.Tasarım yapmamını keyfi ve verdiği huzur anlatılmaz benim için.

 

5-Tasarımlarınız şu an nerelerde satılıyor. Bu mağazalara yenileri eklenecek mi?

Sekiz sene içinde 8 koleksiyon çıkardım. Hepsi birbirinden çok farklı ama genel olarak “zarif ve orijinal” olma özelliği ile çağdaş ve aynı zamanda klasik yansıma tümünde göze çarpıyor. Tasarımlarım şu anda İstanbul da kendi atölyemde, bazı butiklerde yer almakta.

6-Gelecek için ne gibi projeleriniz var?

8 sene içinde amatörce sevdiğim ve keyif aldığım hobim,  profesyonel mesleğim haline geldi.   Böyle bir süreç yaşadığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.  Yaratıcı tarafımın beğenilmesi ve destek görmesi hayatımın birçok alanında beni çok besledi.  Mesleğimin çevresinde yarattığım dostluklar çok değerli. Sanırım en tatmin edici taraf da,  kendim olmaktan ödün vermeden yürüttüğüm tasarım çalışmalarımın beğeni görmeye devam etmesi. Önümüzdeki günlerde yurtdışı faaliyetlerime devam edeceğim aynı zamanda ürünlerimi internet ortamında satışa sunacağım.

 Bu ayki sayımızda ruhunun sesini dinleyip takılara hayat veren Nur KISAGÜN ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Sayın KISAGÜN’ e verdiği bilgiler ve samimi yorumlar için teşekkür ediyoruz