Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

KUYUMCULUKTA TECRÜBE VE KALİTE

Nisan 2011


KUYUMCULUKTA TECRÜBE VE KALİTE

1-Bize şu anki görevinizden bahsedebilir misiniz?

İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş.’de 2 yıldır Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Yurtiçi satış ve pazarlama, sanal mağaza, üretim ve personelden sorumlu olarak firmanın kurumsallaşma sürecine ekibim ile birlikte profesyonel anlamda destek olmaktayız. Müşteri odaklı hizmet anlayışı, kaliteli ve güvenilir ürün gamı, her kesimden her keseye uygun özel paket altın ve gümüş çalışmaları ile piyasanın beklentilerinin de üzerinde hizmet vermekteyiz. Takım ruhu bilinciyle tüketiciye en iyi ve en kaliteli hizmeti sunmayı kendimizde ilke edinmiş bulunmaktayız.

2-Kişisel olarak kendi iş hayatınızla ilgili bugüne kadar ki kariyerinizi ve bundan sonraki hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

3 yıl Garanti Bankası’nda çalıştıktan sonra Goldaş Kuyumculuk’ta çalıştığım 7 yıl süresince sırasıyla Hazine Yöneticiliği ve Finansman Müdürü görevlerinde bulundum. Aynı dönemde İstanbul Altın Borsası’nda 3 yıl Denetçilik görevi üstlendim.  Son 2 yıldır ise İstanbul Altın Rafinerisinde Gen. Md. Yrd. ve Yönetim Kurulu Başkanı’mız Sayın Özcan HALAÇ’ın yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Bu süreç içerisinde yine İstanbul Altın Borsası’nda 1 yıl süreyle Disiplin Kurulu’nda görev aldım. Çalışma hayatım süresince emtialar, özellikle altın, gümüş, pariteler ve petrol fiyatları hakkında yazılı ve görsel medyada yorumlar yaptım. Halkı tarafsız olarak bilgilendirmeyi kendime ilke edindim. Emtia yatırımı yapmak isteyen birçok kişiye ve kuruma danışmanlık yaptım. Gelecekte de hem kendim hem de bağlı bulunduğum firma adına en iyi hizmeti verme çabasında olacağım. Firmanın hedef ve ilkelerine uygun olarak sektördeki lider konumunu uluslararası arenada da ispat edip yolumuza büyüyerek devam etme amacındayız.

3-İ.A.R. sektörde nerede? Nasıl bir gelecek öngörüyor ve bu gelecekte nerede yer alacak ?

İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. Rafinasyon (altın, gümüş, platin, paladyum) hizmeti, gram altın ve gram gümüş satış ve pazarlama hizmetleri ile sektörde lider konumda yer almaktadır. En son teknolojik yenilikler ile rafinasyon hizmetinin en hızlı ve kaliteli şekilde verilmesi, profesyonel ekip çalışması ile müşteri odaklı hizmet, firmanın tercih edilmesinde ilk göze çarpan özelliklerdir. Gram altın ve gram gümüş konseptimiz ile herkese uygun 0,5 gramdan 100 grama kadar paketli altın ürünlerimiz bulunmaktadır. Bu ürünlerin özelliği altınların kredi kartı büyüklüğündeki paketlerin içinde kapalı ve vakumlu olarak yer alması, paket üzerinde de istenilen her türlü görselin, yazının ve logonun tasarlanarak kişiye ve kuruma özel çalışmaların yapılabilmesidir. Aynı durum gram gümüş ürünler için de geçerlidir. Bu tarz altın ve gümüş ürünlerin hem yatırım hem de hediye konseptini bir arada sunması tüketiciye daha cazip gelmektedir. Üstelik altın ürünlerin 24 ayar has altın olması alış ve satışlarda diğer ürünlere göre çok daha az işçilik kaybı anlamına gelmektedir. Son dönemlerde gümüşe olan ilginin artması gümüş satışlarında rekor düzeylere ulaşmamızı sağlamış oldu. Fiyatlarda yaşanan yükselişlerin de etkisi gümüşün de artık altın gibi bir yatırım aracı olmasına neden oluyor. Gümüşe yatırım yapmak isteyen küçük yatırımcı rahatlıkla gram gümüş alarak bu değere de yatırım yapabilir. Altın ve gümüş paketlerimizin kapalı olması hem güvenlik hem de taşınması adına çok büyük rahatlık sağlamaktadır. Amacımız çok yakın zamanda yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da adımızdan bahsettirmek olacaktır.

4-İ.A.R olarak değişen hizmet yapınız ile genişleyen kurumsal ve bireysel hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz ?

İnovasyonel hizmet yaklaşımımızı nitelendirecek olursak yukarıda altın ürünleri için bahsettiğimiz sistemlerin gram gümüş ürünler için de uygulanabilmesidir. Bu tarz altın ve gümüş ürünlerin hem yatırım hem de hediye konseptini bir arada sunması tüketiciye daha cazip gelmektedir. Üstelik altın ürünlerin 24 ayar has altın olması alış ve satışlarda diğer ürünlere göre çok daha az işçilik kaybı anlamına gelmektedir. Son dönemlerde gümüşe olan ilginin artması gümüş satışlarında rekor düzeylere ulaşmamızı sağlamış oldu. Fiyatlarda yaşanan yükselişlerin de etkisi gümüşün de artık altın gibi bir yatırım aracı olmasına neden oluyor. Gümüşe yatırım yapmak isteyen küçük yatırımcı rahatlıkla gram gümüş alarak bu değere de yatırım yapabilir.

 

5-Aktif promosyon, kampanya ve aktiviteleriniz nelerdir?

Firma olarak zaman zaman promosyon ve kampanya kurgusu yapıyoruz, en son yapmış olduğumuz kampanyada 100 gram altın alana 10 gram gümüş hediye ederek, gümüş alışkanlığını da artırmak istedik. Yani çifte kazanç sağlayalım istedik. Önümüzdeki dönemde de çok daha ilginç ve cazip kampanyalarımız olacak. İlk olarak anneler gününe özel bir kampanya kurgusu hazırlıyoruz, daha sonra da tüm özel günlerde farklı uygulamalar ile bize tercih edenlerin karşısına çıkacağız.

6-Ülkemizin ve bulunduğunuz sektörün bugünü ve geleceği hakkındaki fikirlerinizi öğrenebilir miyiz?

Sektörel olarak baktığımızda artan emtia fiyatları takı alışkanlığının değişmesine neden olsa da bizim ürünlerimize olan talebin her geçen gün artığını görüyoruz. Emtia yatırımı yapmak isteyenlere fiziksel yatırım fırsatı sunuyoruz. Altın Türkiye’de vazgeçilmeyecek bir yatırım aracı olmaya devam edecektir. Ülkemizde işsizliğin gelecekte daha büyük sıkıntılara yol açmasından endişeliyim, artan nüfus ve gelir farklarının büyümesi gelecekte ücretleri ve yaşam kalitesini negatif olarak etkileyecektir. Umarım alınacak bir dizi önlemle başta bahsetmiş olduğumuz ve bilinen diğer negatif etkilerin önüne geçilebilir. Genç, dinamik bir nüfus karşısında onlar için hazırlayıp, bırakmamız gereken güzel bir gelecek olmalı düşüncesindeyim.

7-Şirket çalışanlarınız ve müşterileriniz için aktiviteleriniz mevcut mu?

Şirket çalışanlarımızın motivasyonunu sağlamak için öncelikle doğum günlerinde bile altın veriyoruz. Bunun dışında belirli haftalarda toplu kahvaltılar ve yemekler organize ediyoruz. Yaz aylarında piknik ve dragon festivali gibi organizasyonlarda bulunup, çalışanlarımızın eğlenceli bir gün geçirmesini sağlıyoruz.

Gökhan AKSU

İ.A.R.

Genel Müdür Yrd.