Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

   KOBİLERİN YENİ ZİRVESİ: İHRACAT HAFTASI

Aralık 2017


   KOBİLERİN YENİ ZİRVESİ: İHRACAT HAFTASI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ilk kez gerçekleştirilen ve Ekonomi Bakanlığının Koordinasyonluğunda düzenlenen İhracat Haftası 1-3 Kasım tarihleri arasında Başbakan Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin farklı günlerdeki açılış konuşmalarıyla başladı. INTERLINK Şirketler Grubu olarak 3. gün etkinliğe bizde katılma şansı bulduk ve etkinlikle ilgili iyi izlenimler sahibi olduk.

Etkinlik Harbiye de bulunan Uluslararası Kongre Merkezinde (ICC) gerçekleştirildi. Büyümenin en iyi yolunun ihracat olduğunu görebilen KOBİ’lerimiz tarafından etkinliğe yoğun bir ilgi vardı. Gerçi TİM’in bu etkinlik için yoğun bir program hazırlamış olması ve çok emek harcaması, bu ilginin en büyük sebeplerinden biriydi. Kongre Merkezine girdiğimizde bizlerin en çok dikkatini çeken, her katın çeşitli alanlarına ayrılmış olan ve o ülkenin temsilcilerinin bulunduğu ülke masalarıydı. Ağırlıklı olarak Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin bu masalarda yer alması dikkat çekiciydi. İhracat Haftası sayesin de Kobilerimiz; yeni pazarlara ulaşma, pazar temsilcileriyle doğrudan görüşme ve siyasi olaylardan dolayı gerileyen Ortadoğu pazarına doğrudan ulaşma şansı yakaladılar.

Dört farklı salonda eş zamanlı olarak paneller ve toplantılarla gerçekleşen İhracat Haftası, Türkiye için ihracatı gündemine almasından dolayı olumlu katkılar sağladı. Ayrıca panellerin içeriğinde, dizi ihracatı, yazılım ihracatı, yapay zeka, tarım ürünleri ihracatı ve ülkelerin uygulamış olduğu kısıtlamalara kadar her türlü güncel konuya değinildi. Bunlara ek olarak da ihracatın finansmanı, lojistik ve gümrük uygulamaları, hizmet ihracatı, başarısızlık hikayeleri ve Siyaset Meydanı’ndan tanıdığımız Ali Kırca’nın sunduğu İhracat Meydanı etkinliği gerçekleştirildi.

İhracat Haftası TİM’in düzenlediği ve geleneksel hale gelen İnovasyon Haftasından sonra ki en iyi etkinliklerden biriydi. Böyle başarılı etkinliklerin devamının gelmesini ve ülke ekonomimize katkı sağlayacak bu etkinliklerin gelişerek devam etmesini temenni ediyoruz.

Ayrımtılı bilgi için: http://www.tim.org.tr/tr/default.html

Yazan: Mesut Muslu