Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

KALİTELİ VE SAĞLAM FREN

Aralık 2012


KALİTELİ VE  SAĞLAM FREN

1-Bize şu anki görevinizden bahsedebilir misiniz?

Standart Fren Sanayi ve Ticaret A.Ş. ‘nin kurucusuyum.

Şirketimiz ağır vasıtalar için fren balatası ithal etmekte ve ürünlerini ülkemizde yurt içi pazarına satmaktadır. Şu anda şirketin genel müdürlük görevini de üstlenmiş bulunmaktayım. Bölge satış temsilcilerimiz ile pazar hakkında sürekli istişarede bulunup rekabetçi piyasanın durumu hakkında günlük bilgiler almaktayım. Dolayısıyla şirketimizin kuruluş yılı olan 2004 yılından beri firmamız ile ilgili her türlü konuyu organize etmekte ve denetlemekteyim.

2-Kişisel olarak kendi iş hayatınızla ilgili bugüne kadarki kariyerinizi ve bundan sonraki hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Babam Sayın Mustafa Kurtkaya’nın kurduğu ve 11 adet anonim şirketin bağlı olduğu Kurtkaya Holding A.Ş.’de 1978 yılında iş hayatına başladım. Ağırlıklı olarak otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Holdingimize bağlı ticaret ve sanayi şirketlerinde çeşitli görevlerde bulundum. Bu nedenle sektörümüz ile ilgili azımsanmayacak bir iş tecrübesine sahip olduğumu düşünüyorum. Sağlığım elverdiği sürece edinmiş olduğum bu tecrübeleri gerek çocuklarıma ve gerekse de yanımda çalışan tüm arkadaşlarıma aktararak ülkemize ve sektörümüze faydalı olacak bireyler yetiştirmeye devam edeceğim.

3-Standart Fren sektörde nerede? Nasıl bir gelecek öngörüyor ve bu gelecekte kendisi nerede yer alacak ?

Standart Fren özünde çalışanı ve iştigal konusu ile Türkiye’nin zamanında en büyük yedek parça şirketlerinden olan eski şirketimiz Kurtkaya Oto Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin küçültülmüş halidir. Bu sektördeki imalatçı ve ithalatçı firmaların pazarda girmiş oldukları yoğun rekabet ortamında bugünden gelecek ile ilgili bir şey söylemek pek mümkün olmasa da tabii ki şirketimizin müşterilerimize sunmuş olduğu kaliteli ürün ve hizmet anlayışı ile sektörde kendisinden söz ettiren bir firma olmayı hedefliyoruz. Fren balatası üretim ve ticareti araçların tekerlekleri döndüğü sürece devam edecektir. Gelecekte de  ürün çeşitliliğimizi arttırarak pazara yüksek kaliteli ürünler ve hizmetler vermeye devam edeceğiz.

4-Standart Fren olarak değişen hizmet yapınız ile genişleyen kurumsal ve bireysel hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz ?

Avrupa Birliği ülkelerinde yenileme pazarında yedek parça fren balatası olarak sadece ECE-R90 kalite sertifikasına haiz fren balatalarının kullanımına ve satışına izin verilmektedir. Türkiye’de bu kalite sertifikası araç sahipleri tarafından henüz tam olarak bilinmemekte ve aranmamaktadır.  Hayati önem taşıyan bu parçanın sadece fiyatına bakılarak ve ucuz olanı tercih edilerek kullanılması devam etmektedir. Bizde Standart Fren olarak ECE-R90 kalite sertifikasına sahip fren balatalarını ithal ederek ülkemize ve sektörümüze kaliteli ürünler sunmakta olup kurumsal ve bireysel müşterilerimizi kalite belgeli fren balataları kullanmaları konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme yönünde çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.

 

5-Aktif promosyon, kampanya ve aktiviteleriniz nelerdir?

Türkiye pazarındaki yoğun rekabet nedeniyle neredeyse her sektörde kampanyalı satışlar gerçekleştiğinden dolayı Standart Fren olarak bizlerde çeşitli kampanyalar yapmaktayız. Bu kampanyalar satışların artmasında önemli bir etken olmaktadır. Sadece fiyat ve vade yönünden olaya bakmanın yanlış olacağını düşünmekteyiz. Bu nedenle INTERLINK firması ile 2013 Ocak ayında başlayacak ve dört ay sürecek olan yeni bir promosyon kampanyası düzenliyoruz.  Bu promosyon kampanyasında belirlediğimiz satış tutarlarına ulaşan tüm müşterilerimize yurt içi, yurt dışı seyahatler, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi çeşitli beyaz eşyalar, televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi çesitli elektronik eşyaları hediye edeceğiz.

6-Ülkemizin, bulunduğunuz sektörün bugünü ve geleceği hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilirmiyiz?

Bulunduğumuz sektörde ülkemizde imalat yapan firmalar ile yurt dışında aynı sektörde imalat yapan firmaları mukayese ettiğimiz zaman teknolojik olarak yurt dışı firmalarının daha iyi durumda olduğunu biliyoruz. Bu nedenle yurt içi firmaların teknolojik bilgi birikimlerini ve know-how değerlerini yükseltmeleri gerektiğini düşünüyorum. Yukarıda da belirttiğimiz gibi dünyada araç tekerlekleri döndüğü sürece balata sektörü gelişecektir.

7-Şirket çalışanlarınız ve müşterileriniz için aktiviteleriniz mevcut mu?

Şirket çalışanlarımız benim açımdan aileden sayılmaktadır. Bu nedenle İstanbul dışında çalışan bölge temsilcilerimiz ile beraber tüm şirket çalışanlarımız en az iki ayda bir akşam yemeklerinde beraber olmaktayız.  Müşterilerimiz için herhangi bir aktivitemiz mevcut değildir.

Celal KURTKAYA

Standart Fren

Genel Müdürü