Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

İŞ HAYATINDA SPOR

Ocak 2009


İŞ HAYATINDA SPOR

Stres ve özellikle günümüz döneminde iş hayatında yaşanan stres, yorgunluk, baş ağrısı, uyku problemleri, sırt ağrısı, iştah bozukluğu, kortizol hormonunda artış, kilo değişiklikleri, kalp atışının ve solunumun hızlanması, yüksek tansiyon, solunum güçlüğü, kas gerginliği, avuç içinde terleme, ayaklarda ve ellerde üşüme gibi sonuçlara neden olabiliyor. Özellikle yaşanan iş stresi, iş ve yaşam dengesizliğine neden oluyor. Ayrıca, aile bireylerinden birinin veya bir yakının ölümü, boşanma, evlilik, kişisel yaralanmalar veya hastalıklar da stres kaynağı olabiliyor. İş başvuruları, işyerinde pozisyon değişiklikleri, atamalar, ücret artış dönemleri, iş veya ev değişikliği, maddi sıkıntılarda strese yol açabiliyor.

 Stres anında vücudumuzda neler olur :

 Böbrek üstü bezlerimiz  depolanmış glikozu, ölüm kalım savaşında adalelerimizin yakıt ihtiyacını karşılamak üzere salgılar. Böbrek üstü bezlerinin salgıladığı bu yıkıcı hormonlar, kalp atışımızı hızlandırıp kan basıncını artırarak üretilen enerjiyi oksijenle birlikte kaslarımıza yollar ve bunun sonucunda denge sağlamak için sindirim, eliminasyon ve bağışıklık sistemlerine giden kan azalır. Eğer biz gerçekten yaşamak için kaçıyor veya savaşıyor olsaydık biraz evvel yazdıklarımız bizim avantajımıza olurdu. Ama yaradılışta bu işlevler için tasarlanan işleyişte, metabolizma tarafından kullanılmayan hormonlar zaman içinde birikerek bedenimize zarar verir. Bedenimizin strese verdiği tepki yaradılıştaki gibi tasarlandığı  şekilde kullanılmadığında, vücudumuzda yıkıcı sonuçlar doğurur. Kandaki yüksek şeker, kan damarlarının çeperlerini aşındırır. Yüksek kan basıncı damarlara baskı yapar. Damar çeperinde yaratılan tahribat, kolesterol depolanmasına neden olarak kalbimizin yükünü artırır. Sindirim sistemini besleyen kan azaldığından dolayı besinlerin hazımı zorlaşır, etkili şekilde emilemez ve atıkların vücudumuzdan uzaklaştırılma işlemi düzgün yürümez. Yüksek kan şekeri böbreklerimizi aşındırırarak asitli atıkların filtrasyonuna zarar verir. Gerektiği şekilde beslenemeyen bağışıklık sistemimiz enfeksiyonlara veya daha ciddi hastalıklara karşı savunmasız kalır. Düzenli ve optimum egzersiz yapmak, iş hayatında yaşanan stresin yıpratıcı etkilerinden korunmanın yada zarar görmeyi en aza indirmenin en  ideal yoludur. İş hayatınızdaki stresi, yoğunluğu ve krizi dert etmeyi bırakın ve kendinize, bedeninize, ruhunuza zaman ayırın. İş hayatınızdaki stres veya kriz etkisini azalttığında yada bu zor dönem geçtiğinde bedeninizde geriye dönüşü olmayan hasarlar olmasına izin vermeyin.

 İlk yapacağınız şey arabanıza, evinize yaptığınız yatırımın çok daha düşüğünü bedeninize yapmaya başlamak olsun. Egzersizi bilinçli bir şekilde hayatınıza sokmak için bizim MAC olarak neler yaptığımıza bakacak olursak;

 MAC’larda iş hayatında yoğun stres altında çalışan yöneticilere yönelik açılan STRES RELIEF programını uyguluyoruz.  Bu program, Yoga, Cardio ve direnç egzersizlerinden oluşmakta ve yaşam kalitenizi yükselterek, stresin yıkıcı etkilerinden uzaklaşarak sağlıklı bir yaşama adım atırmakta. Haftada 3 gün yapacağınız 60 dakikalık kardio (yürüyüş, jogging, bisiklet v.b) ve direnç egzersizleri, yoga pilates gibi nefes ve postür odaklı egzersizler ile eklemlerinizi ve kaslarınızı harekete geçirerek, vücudunuzda ihtiyacınızdan fazla biriken ekstra enerjiyi tüketecek huzur  ve mutluluk hissi veren hormonları vücudunuzda harekete geçirmiş olacak, iş hayatınızda odaklanmakta zorluk çektiğiniz konularda daha kolay ve daha doğru kararlar alacağınızı göreceksiniz. INTERLINK çalışanları gibi sizleri de, spora eğlenceyi, dostluğu, aktiviteyi, heyecanı katmasını çok iyi bilen MAC’ te görmekten mutluluk duyacağız.

 Muratcan Üner  Kimdir?

 Mars Athletic Club Spor Koordinatörü ve MAC Kanyon işletme müdürü olan Muratcan Üner, Health Club sektöründe eğitim gördüğü USA’den  profesyonel eğitmenlik ve kişisel koçluk kavramlarını Türkiye’ye profesyonel anlamda getirip adapte ederek,  gelişmekte olan bu sektörde kalifiye eğitmenlerin yetişmesinde önemli bir  rol üstlenmiştir.  2006 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Akademisi bölümünü bitirdikten sonra Bahçeşehir Üniversitesi’nde ‹şletme Yüksek Lisansı (MBA) yaptı. 2006 senesinden bu yana Mars Entartainment Group bünyesinde görevine devam etmektedir.