Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

İlhan Metin – Sinangil Un Satış ve Pazarlama Direktörü

Şubat 2018


İlhan Metin – Sinangil Un Satış ve Pazarlama Direktörü

1-Bize şu anki görevinizden söz edebilir misiniz?

 

Şu anda Sinangil Unun Satış ve Pazarlama Direktörlüğünü yapıyorum. Grup olarak biz hem endüstriyel tarafta hem de FMCG tarafında çalışıyoruz. Dolayısıyla perakende tarafında çalışan arkadaşlarımız da var. Türkiye genelinde 4 bölge müdürlüğümüz var. Bunların dışında ev dışı tüketim müdürlüğümüz ve toptan satış müdürlüğümüz de var. Bu ekiple birlikte Türkiye genelinde hem endüstriyel hem de perakende ekibinin yönetiminden ve gözetiminden sorumluyum.

 

2-Kişisel olarak kendi iş hayatınızla ilgili bugüne kadar ki kariyerinizi ve bundan sonraki hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

 

İş hayatıma 1989’da muhasebe departmanında görev alarak başladım. Sonrasında 3 yıl bir inşaat firmasında çalıştım. Ardından Sinangil Un firmasına girdim. Muhasebe departmanında başladım ve zamanla çeşitli departmanlarda görev aldım. Satışla başladığım şu anki kariyerime aşamalı olarak endüstriyel satıcılık, bölge müdürlüğü, satış müdür yardımcılığı, satış müdürlüğü ve en sonunda 2012 yılından beri grubun satış direktörlüğü görevini yerine getirmekteyim.

 

3-Sinangil Un şu an sektörde nerede? Nasıl bir gelecek öngörüyor ve bu gelecekte nerede yer alacak?

 

Sinangil Un olarak sektörde şuanda 3 ayrı kategoride hizmet veriyoruz. Birincisi FMCG pazarı diye tabir ettiğimiz perakende pazarında tüm yerel ve discount mağazalarda ürünlerimiz satılıyor ve bu nihai tüketiciyi ilgilendiren pazar. Bir de kurumsal müşteri diye tabir ettiğimiz pazarda çalışıyoruz. Buralarda ciddi partnerlerimiz var. Bugün Türkiye’de önde gelen markalarına un tedarik ediyoruz. Birde ev dışı tüketim kanalımız var. Buralarda da pastane, restoran, kafeterya tarzı yerlere toptancılar vasıtasıyla endüstriyel un tedarik ediyoruz.

 

4-Sinangil Un olarak değişen hizmet yapınızla genişleyen kurumsal ve bireysel hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Pazar değişime uğradıkça bizim de hizmet yapımızda bir takım değişiklikler meydana geliyor. Bugün hem lojistik anlamında hem ürün yelpazesi anlamında hem de endüstriyel müşterilere un sevkiyatı yönünde bir takım teknolojik yatırımlar yapılıyor. Bununla birlikte çuval sevkiyatı yapılırken, bir taraftan isteğe bağlı olarak silobaslarla sevkiyatlar yapılıyor. Eskiden palet çok kullanılmazken şimdi sektörde yaşanan son değişimlerle bizde ürünlerimizi paletle sevk eder hale geldik.

 

5- Aktif promosyon, kampanya ve aktiviteleriniz nelerdir?

 

Şu anda aktif olarak yaptığımız kampanyalara değinecek olursak; marketlerde bantlama çalışmaları ve tadım aktiviteleri yapıyoruz. Bütçemizin elverdiği durumlarda sadakat kampanyaları yapıyoruz.  İki yıl önce INTERLINK’le yapmış olduğumuz bir Sadakat Programımız vardı. Bunun yanında endüstriyel gruptaki bize sadakati yüksek müşterilerimize her zaman bir hediye gönderimi yapıyoruz. Bunu yaparken bazen sizin gibi INTERLINK gibi sektördeki profesyonel firmalarla çalışıyoruz. Bazen de kendi bütçemizin elverdiği şekilde hediyeler veriyoruz. Çünkü sadakatin önemini biliyoruz, firmamız açısından bunun yararının farkındayız. Bundan dolayı bu tarz aktivitelerde sürekli bulunmak istiyoruz.

 

6- Bulunduğunuz sektörün bugünü ve geleceği hakkındaki fikirlerinizi öğrenebilir miyiz?

 

Türkiye’deki un pazarı derinlikli bir pazardır. Almamız gereken çok yol var ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de iş büyüklerin elinde. Üretim kapasitesi, teknolojik yapı ve satış kapasitesi bu sektörde çok önem arz ediyor. Sektörde artık yerinde üretim yapmak üzere şubelere dağıtım yeni trend ve artık sektör profesyonelleşmeye başaladı. Sinangil Un olarak bu değişime ayak uydurmaya çalışıyoruz.

 

7-Şirket çalışanlarınız ve müşterileriniz için aktiviteleriniz mevcut mu?

 

İnsana önem veren ve insan odaklı çalışan bir firmayız. Tabi bunu işimize yansıtmaya çalışıyoruz. Bugün ürettiğimiz gulütensiz un insana verdiğimiz değerin kanıtı niteliğindedir. Bu proje sosyal sorumluluk alanında yürüttüğümüz önemli projelerimizden biridir. Şirket çalışanlarımıza da refah seviyelerini yükseltmek adına bir takım projeler yürütüyoruz.

İLHAN METİN

SİNANGİL UN SATIŞ VE PAZARLAMA DİREKTÖRÜ

Röportajı Yapan: Mesut Muslu