Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

GİRİŞİMCİLİKTE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI; ELON MUSK

Kasım 2017


GİRİŞİMCİLİKTE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI; ELON MUSK

Bu sayımızda sizlere değişen girişimcilik ekosistemine farklı bir bakış açısı getiren Elon Musk’tan söz edeceğiz. Güney Afrika’ da doğan Musk aslen Amerikalıdır. Henüz 12 yaşındayken ilk PC oyunu olan Blaster’ ı yaptı ve 500 dolara satarak ilk girişimini gerçekleştirdi. O dönemde PC’ ler kod yazılarak kullanılabiliyordu ve Musk yaklaşık 1000 sayfalık olan kod kitabındaki tüm kodları uyumadan yalnızca 48 saatte öğrendi. Sanıyoruz'ki çekingen bir yapıya sahip olması onu PC’ ye yönlendirdi. 

Elon Musk

Üniversite eğitimi için Kanadaya taşındı. Geçinebilmesi için çalışması gerekiyordu ve saat başı 12 dolarla en yüksek ücret veren bir fabrikanın kazanlarını temizleme işine girdi. Ardından Pensilvanya Üniversitesine İşletme ve Fizik okumak için Amerikaya gitti. Bu sayede hedeflerine yaklaşmış oldu. Musk, 3 konu üzerine yoğunlaştı; Temiz Enerji, İnternet ve Uzay. Sonrasında kurduğu 3 şirket bu konular üzerine oldu. Doktora yapmak için Silikon Vadisi’ ndeki Standfort Üniversitesine başlamış olsa da, Start-Up kurmak onu daha çok cezbetti.

elon-musk

Zip2 adlı organizasyonlar içinde çevrimiçi içerik yayınlayan bir yazılım şirketi kurdu. 1999 ‘a gelindiğinde Compaq’ın AltaVista birimi Zip2’yi 341 milyon dolara satın aldı. Öğrenim yıllarında bir bankada staj yapmış olan Musk, bankaların uluslararası para transferi sırasında yaşamış oldukları sıkıntıları bildiği için, 2. kuracağı şirket çevrimiçi ödeme sistemi ve finans altyapısı olan X.com’du. Ertesi yıl açık artırma şirketi olan Confinity’le birleşerek şu meşhur ödeme sistemi olan ve ülkemizden çekilme kararı alan PayPal kurulmuş oldu.

Paypal için:https://www.paypal.com/us/home

musk-paypal

Uzun süredir Mars’ta kolonileşme fikriyle ilgileniyordu ve bu yüzden Rusya’ya gidip KGB Ajanları aracılığıyla roket satın almayı denedi. Fakat bir roket için 3 milyon Dolar teklifi duyunca, roketler ve fizik hakkında birçok kitap okumuş olan Musk, kızdı ve orayı terk etti. Çünkü bir roketin maliyetini KGB Ajanlarından daha iyi biliyordu. Aynı roketi tekrar kullanılabilecek şekilde üretirse 1 milyon Dolara mal edebileceğini çok iyi biliyordu. Bu yüzden 2002’de SpaceX şirketini kurdu. Birçok infilakla sonuçlanan başarısız kalkış denemelerinden sonra, şirket iflasın eşiğine geldi. Fakat ilk geliştirilen roket olan Falcon 1 başarılı oldu ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ na kargo taşıyan ilk özel şirket oldular. Bu alanda başarılı olmalarını sağlayan Musk’ın inovasyona olan inancıydı aslında. Gelişmiş ülkelerin bile roketleri tek kullanımlıkken, onlar uzaya gidip geri gelebilen ve küçük bir bakımdan sonra tekrar kullanılabilen roketler geliştirdiler. Aynı zamanda roketlerdeki standart olan telsiz sistemini geliştirerek %40 oranında ağırlık tasarrufu sağladılar. Bu sayede uzaya çıkış maliyeti NASA’nın bile altına inmiş olan roketler sayesinde, NASA’nın kargolarını taşımaya başladılar.

SpaceX için:http://www.spacex.com/

spacex

Tesla’ya baktığımızda ise ünlü fizikçi Nikola Tesla’ya saygıdan dolayı bu isim kullanılmıştır. Martin Eberhard ve Marc Tarpenning’ in üniversite yıllarında öğrenci evlerindeki, sabahlara kadar süren, elektirikli arabalardaki menzil artışı konusundaki yaptıkları beyin fırtınalarıyla Teslanın temelleri atıldı. Musk bu gruptan haberdar oldu. Üniversite yıllarındaki temiz enerji konusundaki düşüncelerinden dolayı gruba katıldı ve şirket olma yolunda ilk adım atılmış oldu. Model S’in üretimiyle Dünyanın en büyük otomotiv devlerinin bile dikkatini çekmeyi başardılar. Model S dolu bataryayla 520 km gidebiliyordu (rakiplerinin en az 3 katı).

Tesla Motors için:https://www.tesla.com/?redirect=no

tesla-model-s

Yenilenebilir enerji kaynaklarlına karşı her zaman ilgi sahibiydi. Kuzenleriyle birlikte yeni bir iş modeli geliştirdi. Ev ve işyerleri için bataryalar üretip solar panelleri de dışarıdan satın alarak, 10 yıllığına solar sistemler kurup ev ve iş yeri sahiplerine kiralıyorlardı. Bu iş modeli çok tuttu ve SolarCity isimli bu şirket sektörün lideri konumundaki yılların firmalarından bu unvanı aldı.

SolarCiy için: https://www.tesla.com/solarpanels?energy_redirect=true

Yeni iş modelleri geliştirerek dünyanın en çok konuşulan iş insanı haline gelen Musk, bir çok kişiye de ilham kaynağı oldu.

musk-mezuniyet

Yazan: Mesut Muslu