Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

EĞİTİM, BİLGİ VE YENİLİK

Eylül 2012


EĞİTİM, BİLGİ VE YENİLİK

1-Bize şu anki görevinizden bahsedebilir misiniz?

Kayra’da altı yıldır Ticari Pazarlama Müdürlüğü görevini yürütmekteyim. Kanallar ve müşteri bazında strateji ile iş geliştirme konularına ağırlık vererek çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

2-Kişisel olarak kendi iş hayatınızla ilgili bugüne kadarki kariyerinizi ve bundan sonraki hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Marsa Kraft’ta başladığım kariyerime 11 yıl Kraft Foods International bünyesinde devam ettim. Ağırlıklı olarak ticari pazarlama alanında görev aldım ve uzmanlaştım. Kayra şaraplarından gelen teklif ile kendimi 2007 yılından itibaren şarap sektöründe buldum. Kişisel ilgi alanıma da giren şarap benim için tam bir tutku oldu. 6 yıldır görev aldığım Kayra Şarapları’nda bundan sonraki dönem için hedefim yeni misyonumuz doğrultusunda Kayra markasını daha ileriye taşıyacak, markayı premium platformlarda güçlendirecek kanal ve müşteri odaklı yeni stratejilere ve programlara öncülük etmektir.

3-Kayra sektörde nerede? Nasıl bir gelecek öngörüyor ve bu gelecekte nerede yer alacak ?

Kayra, 7 yıllık geçmişine rağmen sektörde en önemli ilk 3 oyuncu içerisindedir. Şarap sektörü, gelenekselliğin, köklülüğün ve geçmişin çok ön planda olduğu bir sektördür. Şarabın büyüme potansiyelinin diğer kategorilerden daha fazla olduğunu öngörüyoruz. Son dönemde Dünya’da Türk şaraplarına başlayan ilginin giderek artacağını düşünüyorum. İhracat rakamları da bunu göstermektedir.

4-Kayra olarak değişen hizmet yapınız ile genişleyen kurumsal ve bireysel hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz ?

Kapalı içki kanalında bulunabilirlik ve görünürlüğümüzü arttırmaya yönelik programlar geliştiriyoruz; zincir mağaza kanalında ise nihai alışverişçiye yönelik projeler geliştirip bu projeleri hayata geçiriyoruz. Açık İçki kanalında da (restoran, cafe, bar grubu) müşteriler için markalarımızın tanıtımına yönelik aktiviteler düzenliyoruz. Bunun dışında şarap sektörünün gelişimine yönelik sektör çalışanları ile bağlantılı eğitim ve kariyer geliştirme programları üzerinde çalışıyoruz.

 

5-Aktif promosyon, kampanya ve aktiviteleriniz nelerdir?

Öncelikle Kayra Wine Club projemiz var. Kayra Wine Club; şarap sektörü adına eğitim ve bilgi düzeyini ve buna bağlı olarak uzman ve donanımlı eleman sayısını arttırmayı, servis elemanları ile işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan sektöre özel bir kulüp. Sektörde faaliyet gösteren cafe, bar, restaurant, otel zincirlerinin tüm çalışanlarının bir araya geldiği bir aile diyebiliriz. Amacımız bir yandan sektörü geliştirmek, kendi kariyer ve şarap bilgimize katkıda bulunmak, diğer taraftan da eğlenmek, gezmek,   yarışmalar yapmak, aktiviteler düzenleyerek üyelerimizi bir araya getirmek. Kayra Wine Club kurulduğu günden bu yana dört senede dört kat büyüyerek ne kadar doğru ve etkili bir proje olduğunu kanıtladı. Planladığımız faaliyetlerden bazıları şunlar; WSET (Wine & Spirits Education Trust) Londra Merkezinde düzenlenen workshoplara katılım, Dünyaca ünlü Sommelierlerle buluşmalar, Yurtdışı Bağbozumu gezileri ve şatolarda konaklama, Fransa’da Gurme Mezelerle Şarap & Peynir Tadımı, İtalya’da Şarap Tadımı ile Bağ ve Mahzen Gezisi, İspanya’da Denizaltı Mahzen ziyareti ve dalış deneyimi gibi şarapla ilgili birbirinden keyifli pek çok aktivitelerin yanı sıra maske yapımı, kişiye özel koku eğitimi, cam atölyesi, yoga dersi, dalış eğitimi gibi pek çok aktivite ve hobi bu kulüpten yararlanacak olanları bekliyor. Bağbozumu zamanlarında ise hem tüketiciler hem de sektör çalışanları Şarköy ve Elazığ bağlarında şarabın doğuşuna tanıklık edebiliyorlar.

6-Ülkemizin ve bulunduğunuz sektörün bugünü ve geleceği hakkındaki fikirlerinizi öğrenebilir miyiz?

Türkiye, 60 milyon litrelik ve 50’den fazla yerli ve yabancı markaların bulunduğu bir pazar. Önümüzdeki dönemde bu rakamların daha da yukarı çıkacağını düşünüyoruz. Eğitim ve gelişim amaçlı olarak sektöre yönelik yatırım hizmetlerimiz büyüyerek devam etmektedir. Türk şarapçılığının yurtdışında giderek daha çok keşfedilmesi için yoğun çaba gösteriyoruz. Türkiye’nin ilk ve tek şarap kompleksi Kayra Wine Center ile sektöre uluslararası standartlarda ücretsiz eğitimler vermekteyiz. Kayra Wine Center şarap ve alkollü içecekler alanında dünyaca geçerliliği olan eğitim programları yürüten Londra merkezli WSET kuruluşunun Türkiye’deki tek resmi temsilcisidir. 

7-Şirket çalışanlarınız ve müşterileriniz için aktiviteleriniz mevcut mu?

Şirket çalışanları için Bağbozumu Gezileri, WSET Eğitimleri, Temel Şarap Eğitimleri ve Incentive Programları düzenliyoruz. Bugüne kadar üyelerine pek çok avantaj sağlayan Wine Club’ın yanısıra, Premium mekânlara özel geliştirdiğimiz yeni projemiz “Premier Club” programı ile seçkin üyelerimizin kariyerlerini destekleyerek, onlara yepyeni deneyimler sunuyoruz.

Gönül GÜLTEKİN

KAYRA

Ticari Pazarlama Müdürü