Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

DÜNYA’DA VE TÜRKİYE’DE ÖNCÜ

Nisan 2010


DÜNYA’DA VE TÜRKİYE’DE ÖNCÜ

1. Bize şu anki görevinizden söz edebilir misiniz?

SONAX’ın Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, İran, Irak ve Kuzey Kıbrıs’taki tüm satış organizasyonlarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyorum. Satış organizasyonları dışında kampanya organizasyonları, bayii ağının oluşturulması ve geliştirilmesi, eğitim çalışmaları da görev alanlarım arasında yer alıyor.                                                                                                       

2.  Kişisel olarak kendi iş hayatınızla ilgili bugüne kadarki kariyerinizi ve bundan sonraki hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

1987 yılından beri yani çalışma hayatına atıldığım günden bugüne otomotiv sektöründe görev yapıyorum. 11 Yıl Mercedes Benz’de çalıştıktan sonra 4 yıl boyunca Hyundai’de Servis Müdürü ve Satış Sonrası Hizmetler Müdürü olarak görev aldım. Arexons Türkiye’nin kuruluş aşamasında Genel Müdür olarak görev aldıktan sonra SONAX’ta görev almaya başladım ve 7 yıldır da SONAX’ta çalışıyorum. SONAX’ta görev almaya başladıktan sonra Türkiye’de car care sektörünün oluşturulması için ekip arkadaşlarımla birlikte çok büyük çaba harcadık. Bugün bunu başardığımızı söylememiz mümkün. Artık bu sektörü çok daha ileriye götürme çabası içindeyiz ve önümüzdeki yıllardaki hedefimiz sadece SONAX’ı değil tüm sektörü ileriye taşıyabilmek.

3. SONAX şu an sektörde nerede? Nasıl bir gelecek öngörüyor ve bu gelecekte nerede yer alacak?

SONAX halen 92 ülkede otomobil severlere hizmet veriyor ve tüm Dünya’da bu sektörün öncülüğünü yapıyor. 81 Uygulama merkezi, 100’ün üzerinde market satış noktası, 1000’in üzerinde akaryakıt istasyonu satış noktası ile Türkiye’de de sektörün liderliğini SONAX yapıyor. 6,5 milyon otomobilin (hafif ticari araçlar ile birlikte 11 milyon) olduğu ülkemizde car care sektörünün çok daha büyüyeceğine inanıyoruz. Büyüyen bu sektörde SONAX’ın liderliğini ve sektördeki öncülüğünü sürdürmesini hedefi ile yapıyoruz tüm çalışmalarımızı.                            

4. SONAX olarak değişen hizmet yapınız ile genişleyen kurumsal ve bireysel hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

2005 Yılından itibaren kampanya organizasyonlarımızı işbirliği çalışmalarışeklinde organize etmeye başladık. Shell, Garanti Bankası, Bilyoner, Opet, Medline, World, Act, GoodYear gibi birçok büyük şirketle işbirliği ve kampanya çalışmaları yaptık, halen daha da yapıyoruz. Yaptığımız bu çalışmalarla sektörü çok daha geniş kitlelere ulaştırırken, ürün ve uygulama portföyümüzü de geliştirdik.

5. Aktif promosyon kampanya ve aktiviteleriniz nelerdir?

Bugüne kadar olan süreçte promosyon çalışması çok yoğun olarak yapmadık. Daha önce de belirttiğim gibi sektör henüz oluşum aşamasında ve standartların altında hizmet veren firmaların varlığı ile birlikte fiyat çok önemli bir kriter. Yaptığımız işbirliği ve kampanya çalışmalarında en geniş uygulama paketini en uygun fiyata sunmaya çalıştık. Bu nedenle promosyon çalışması için bugüne kadar olan süreçte bütçe ayırmamız mümkün olmadı.

6. Ülkemizin ve bulunduğunuz sektörün bugünü ve geleceği hakkındaki fikirlerinizi öğrenebilir miyiz?                   

2009 yılında Dünya’daki birçok ülke ekonomik kriz ile tanışırken ülkemizde bu durum artık kanıksanan ve olağan bir durum halini aldı. Her dönem bir kriz ile karşı karşıyayız. Önümüzdeki yıllar içinde de farklı zaman dilimlerinde de olsa, farklı sektörlerde de olsa ekonomik krizler ile karşı karşıya kalacağız. 2000’li yılların başında yaşanan ekonomik krizlere karşı kırılgan bir yapı sergileyen, lüks olarak görülen ve bu yüzden çok çabuk vazgeçilebilen car care sektörü artık çok daha sağlam temeller üzerinde duruyor. Ama müşteri portföyünü daha da artırmaya, uygulamalarını daha fazla kişiye ulaştırmaya ihtiyacı var ve önümüzdeki yıllardaki en büyük hedef de bu olmalı.                                                                                              

7.  Şirket çalışanlarınız ve müşterileriniz için aktiviteleriniz mevcut mu?    

Her yıl Mart ayında Bayii Toplantısı yapıyoruz ve bu toplantıda tüm personelimiz ve tüm bayilerimiz ile bir araya geliyoruz. Bu toplantıda çeşitli aktivite ve organizasyonlar yapıyoruz.

Turgut YÜKSEKDAĞ

SONAX

Genel Müdür Yardımcısı