Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

DAMDAKİ KEMANCI” OYUNUNUN İZLEYİCİLERİ ARASINDAYDIK

Kasım 2018


DAMDAKİ KEMANCI” OYUNUNUN İZLEYİCİLERİ ARASINDAYDIK

 INTERLINK Şirketler Grubu ailesi olarak aylık aktivitelerimizin bir diğerini Ekim ayında Zorlu Performans Sanatları merkezinde sahnelenen “Damdaki Kemancı” oyunuyla gerçekleştirdik. Farklı departmanlarımızdan katılım gösteren personellerimizle birlikte izlediğimiz bu oyun gerek müzikalleri gerek yaşanılan dönemin ekonomik ve siyasi çalkantılarını izleyicisine fazlasıyla hissettirmiş bulunuyor. Dünyanın en ünlü müzikallerinden, ‘If I Were a Rich Man/Ah Bir Zengin Olsam’ parçasıyla her kuşağın kulağında yer eden, sinemaya da uyarlanan ‘Damdaki Kemancı’, Rusya’ da 1905 yılının buhranlı Çarlık dönemine ait, gelenek ve devrim arasına sıkışmış küçük bir Yahudi köyü olan Anatevka’ da geçiyor. Kişisel ve siyasal çatışmalar yanı sıra, tarihin zorlu değişimlerinin içinden geçen köy, hem Sütçü Tevye ve ailesini, hem de köyün yerlilerini derinden etkiliyor. Damdaki Kemancı, Amerika Broadway’ de ilk kez 1964 yılında sahneye kondu ve aralıksız 8 yıl boyunca, 3.300 kez perde açtı. 9 Tony ödülüyle taçlanan yapım, sonrasında 4 kez daha Broadway’ e dönerken, 4 kez de West End’ e taşındı. 1971 yılında ise çekilen filmiyle sinema tarihine de adını yazdırdı. Ülkemizde ilk kez 1969 yılında sahnelenen Damdaki Kemancı, Cüneyt Gökçer’ in başrolünde olduğu yapımla, yaklaşık 20 yıl boyunca Ankara’ da sanatseverlerle buluştu. Bugünlerde ise yolu İstanbul’ a düşen olan Damdaki Kemancı, Zorlu PSM’ nin ilk “Türkçe Müzikal” yapımı olarak, Talimhane Tiyatrosu işbirliği ile Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ nde sahneye çıkıyor.

Burcu ÖZDEMİR
Damdaki Kemancı müzikali uzun zamandır gitmek istediğim bir tiyatro oyunuydu. Rus edebiyatına ve köklü tarihine aşina bir kişi olarak oyun içindeki konunun seyirciye duygusal olarak aktarılışını çok iyi buldum. Binnur Kaya, Özgür Çevik gibi oyuncuların baş rol olması ise daha bir etkileyiciydi. Bu fırsatı bize sunduğu için INTERLINK yönetimine teşekkür ederim.

Hakan ÖZEN
Çok güzel bir etkinlikti. Baştan sona ilgiyle izledim. En can alıcı yeri müzikleri ve arka taraftaki orkestrasıydı. Oyunla uyumları çok güzeldi.

Samed KILINÇASLAN
Şirket içerisindeki eğlenceli ve kültürel etkinliklerden bir tanesiydi. INTERLINK ailesine teşekkürler.

Pelin ÖZÇELİK
Şirketimizin her ay düzenlemiş olduğu etkinliklerin hepsi birbirinden güzel ve ayrıcalıklı fakat bana favori etkinliğimi sorsalar "Damdaki Kemancı" müzikalini söylerdim şüphesiz. Gülmenin, eğlenmenin, hüznün bir arada yaşandığı bu etkinlik her şeyden önce buram buram kültür ve emek kokuyordu. INTERLINK ailesine sonsuz teşekkürler..

Ozan TOPUZOĞLU
Oyun hem drama, hem komedi hem de müzikal olarak oyun boyunca seyirciye çok farklı his ve duygular yaşatıyor. 20. Yüzyılın başında 1. Dünya savaşına giden süreç ve toplumların bozulmasını dair çarpıcı bir yapım aslında Damdaki Kemancı. Oyunla ilgili en başarılı olan şeylerden biride eserin dilimize çok iyi uyarlanması ve çevrilmesi geliyor. Kaçırmadan izlemenizi tavsiye ederim.