Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

AVRUPA’DA PAZAR LİDERİ

Ekim 2010


AVRUPA’DA PAZAR LİDERİ

1-Bize şu anki görevinizden bahsedebilir misiniz?

2007 yılı başından bu yana BAUMIT Türkiye Şirketinin Genel Müdürlük görevini yürütmekteyim. BAUMIT, merkezi Avusturya’da bulunan Schmid Industrie Holding bünyesinde faaliyet gösteren bir şirketler grubu. BAUMIT Avrupa’nın bir çok ülkesinde yıllardan beri faaliyet gösteren ve bu ülkelerde üretim tesisleri olan bir şirket. Faaliyet alanımız yapı kimyasalları ve ağırlıklı olarak dış cephe ısı yalıtım sistemleri yani mantolama sistemleri. Bunun yanında hazır harçlar, sıvalar ve seramik yapıştırıcıları da üretmekteyiz. BAUMIT Türkiye de yine bu holding bünyesinde 2006 yılının sonunda resmen kurulmuş bir şirkettir. Şirket kuruluşunun hemen ardından bir de üretim tesisi yapılarak, 2008 yılında devreye alınmıştır. Üretim tesisimiz Türkiye’deki en modern ve en büyük üretim tesislerinden biri  olup, Gebze’de yer almaktadır. Benim Genel Müdür olarak görevlerim ise bu güne kadar bu süreçlerin hepsini yani, tesis kurulumundan satışa, finansmana, üretime, sevkiyat ve diğer servis hizmetlerine kadar hepsini yönetmektir. Kuruluşumuzdan bugüne kadar geçen kısa sürede de orta ölçekte ve her yönü ile kaliteli bir şirket olmayı başarmış bulunuyoruz.

2-Kişisel olarak kendi iş hayatınızla ilgili bugüne kadar ki kariyerinizi ve bundan sonraki hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

İnşaat Mühendisliği eğitimi aldım. Önce İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinde lisans eğitimimi tamamladım. Daha sonra Almanya’ya giderek Dortmund Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinde Yapıİşletmesi ve Yapı Ekonomisi konularında ihtisas yaparak “Diplom Ingenieur” yani Yüksek Mühendis ünvan’ı aldım. Dortmund Üniversitesindeki öğrenciliğim sırasında aynı zamanda İnşaat Fakültesinin yapı fiziği kürsüsünde asistanlık görevinde bulundum. Meslek hayatıma Almanya’da başladım, çeşitli alman şirketlerinde ve büyük alman inşaat gruplarında bina projelerinin şantiye şefliği, proje müdürlüğü ve projeler grup müdürlüğü görevlerinde bulundum. 2005 ve 2007 yılları arasında Türkiye’de çeşitli inşaat projeleri gerçekleştirdim. 2007 yılından itibaren BAUMIT’in Genel Müdürlüğünü üstlenmiş vaziyetteyim. Şimdiki hedefim ise Baumit Türkiye’yi  en kısa zamanda faaliyet alanlarında Türkiye’nin ilk üç şirketinden birisi haline getirmek.

3-BAUMIT şuan sektörde nerede? Nasıl bir gelecek öngörüyor ve bu gelecekte nerede yer alacak ?

BAUMIT Türkiye’de ağırlıklı olarak ısı yalıtım sektöründe faaliyet gösteren bir şirket ama  Türkiye’de de yine yapı kimyasalları konusunda yani sıvalar, makine veya elle uygulanan sıvalar ve seramik yapıştırıcıları ve bunların yan ürünleri konusunda da faaliyet gösteriyoruz. Sunduğumuz ürünlerin büyük bir bölümünü Gebze’deki üretim tesisimizde üretmemiz bizim için bir güç oluşturmaktadır. Bu nedenle de Baumit Türkiye sektöründe hızla gelişen bir şirket. Tabii bunun diğer bir sebebi de BAUMIT’in Avrupa’da çok tanınan kendini kabul ettirmiş, bilgisi, teknolojisi ve kalitesi ile birçok ülkede ürün gruplarında Pazar lideri olan bir şirket olmasıdır. Biz Avrupa’da kazanılmış bu tecrübelerin çoğunu Türkiye’de de kullanmaktayız. Bu nedenle de hızlı bir gelişim yaşamaktayız. Hedefimiz bütün ürün gruplarımızda, yani özellikle mantolama sistemlerinde, sıvalarda ve seramik yapıştırıcılarında en kısa sürede Türkiye’deki ilk üç şirket’ten birisi olmaktır. Özellikle mantolama ve yapı kimyasalları sektörü daha ülkemizde yeni gelişim gösteren sektörlerden birisi olduğu için, burada hedeflerimize de en kısa sürede ulaşacağımızı düşünmekteyim.

4-BAUMİT olarak değişen hizmet yapınız ile genişleyen kurumsal ve bireysel hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz ?

Biz genelde pazarda ürün kalitemiz ve servis hizmetlerimizle ön plana çıkmaktayız ve bu durumun da böyle devam etmesini istiyoruz. Ürünlerimiz inşaat projelerinde kullanılmakta olduğu için biz satış esnasında ve satış sonrası hizmetler de çok önem vermekteyiz. Mesela Süpervizör hizmetleri ile şantiyelerdeki uygulamaları denetleyip sürekli olarak raporlar tutmaktayız. Bu hizmet hem bizim bayilerimizi hem de işveren tarafını memnun etmektedir. Biz’de tabii bu uygulama ile ürünlerimizin doğru olarak kullanılarak uygulama sonrası çıkabilecek problemlerin önüne geçmek istiyoruz. Bunun gibi ve buna benzer müşterilerimize yönelik birçok hizmetlerimiz mevcuttur. Mesela müşterilerimize ve yatırımcılara sürekli olarak bilgilendirme ve tanıtım seminerleri düzenlemekteyiz. Bu seminerlerde de sadece ürünlerimiz değil genel olarak uygulama tekniklerini doğru ve yanlış uygulamaları anlatmaktayız. Ayrıca arzu eden bütün müşterilerimize de bireysel teorik ve uygulama eğitimleri de sunmaktayız.

 

5-Aktif promosyon, kampanya ve aktiviteleriniz nelerdir?

Yılın çeşitli zamanlarında müşterilerimize yönelik kampanyalar yapmaktayız. Bu kampanyalar kapsamında müşterilerimize ayrıca çeşitli hediyeler ve seyahatler de vermekteyiz. Bundan hariç az önce de bahsettiğim gibi çeşitli eğitim ve uygulama aktiviteleri yapmaktayız. Bunları da genelde yemekli olarak yaptığımız için müşterilerimizle bir çeşit sosyal aktivite olarak gerçekleştirmekteyiz. 

6-Ülkemizin ve bulunduğunuz sektörün bugünü ve geleceği hakkındaki fikirlerinizi öğrenebilir miyiz?

İçinde bulunduğumuz inşaat sektörü ülkemizde hızla gelişen ve gelişmeye devam edecek olanda bir sektör. Bunun en büyük sebebi Ülkemizin çok büyük bir altyapı, üstyapı ve mühendislik yapıları ihtiyacı olmasıdır. Yani ülkemizde daha hala kaliteli binalara, yollara altyapı tesislerine ve enerji tesislerine ihtiyaç vardır. Bununla paralel olarak gelişen ekonomimizin de endüstriden konuta çok fazla kaliteli yapı ihtiyacı vardır. Bu da çok büyük bir potansiyel oluşturduğu için, inşaat sektörü önümüzdeki dönemlerde de gelişmeye devam edecektir.

7-Şirket çalışanlarınız ve müşterileriniz için aktiviteleriniz mevcut mu?

Benim yönetim anlayışım insan odaklı yönetim tarzı olduğu için, bizde insan odaklı bir şirketiz diyebilirim. Bu nedenle çalışanlarımıza hem kendilerini geliştirmeleri için birçok imkanlar sunmaktayız, hem de şirket olarak çeşitli aktiviteler yapmaktayız. Geziler, yemekler ve diğer aktiviteler (go-kart, bowling vs.) bunlar arasında sayılabilir. Müşterilerimiz için de yaptığımız aktivitelerin içinde en önemlisi seyahat aktivitesidir. Müşterilerimiz düzenli olarak yurtdışı seyahatlerine götürülmekte ve yine düzenli olarak müşterilerimizi Avusturya’daki genel merkezimizde götürerek, oradaki merkez tesislerimizi gezdirmekteyiz.

Murat SAVCI

BAUMIT Türkiye

Genel Müdürü