Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

AIKIDO’ NUN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Şubat 2015


AIKIDO’ NUN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Aikido çocukların zihin, beden ve ruh sağlığını pozitif yönde geliştiren karakterinin sağlamlaşmasında önemli rol oynayabilecek bir ‘’Japon Savaş Sanatı’’. Bir disiplin. Aslında çocuklarda Aikido eğitimine bir spor altyapı eğitimi olarak bakmak daha doğrudur. Belirli bir süre Aikido yapmış olan çocuklar gelecekte yapacağı diğer spor branşlarına daha hızlı uyum sağlayarak diğer kişilerin uzun sürede kazandığı yeteneği daha hızlı elde edebilirler. Aikido antrenmanlarının bir özelliği de hareketlilik. Günümüzdeki en büyük sağlık problemlerinden birisi de hareketsizlilikten kaynaklanan aşırı kilo alma. Aikido antrenmanlarında  çocuklar iyi bir performans sergileyerek sağlıklı yaşama dair kazanımlar elde etmiş oluyorlar. Aikido antrenmanlarında vücudumuzun hem sağ hem sol tarafını eşit sayıda çalıştırırız. Beynimizin her iki lobunu da aktif olarak kullanabilmek denge ve koordinasyon açısından çocuklarımızı geliştirir. Çocuklar bu özellikleri yaşamlarının tamamında kullanırlar ve öğrendikleri becerileri kolay kolay unutmazlar. Aikido’ da yaklaşık olarak türevleri ile birlikte 3000’ e yakın hareket mevcuttur. Bunların çoğu çocukların anlayamayacakları derecede karmaşıktır. Çocuk aikido eğitiminde çocuklara temel teknikler basitleştirilerek öğretilir. Öğrenilen bir çok hareket beynin farklı noktalarını çalıştırdığından beyin daha aktif bir şekilde çalışmaya başlar. Bu da çocuklarda fiziksel öğrenme yeteneğini arttırır. Çocuklarda ‘’özgüven’’ ve ‘’karakter’’ gelişimi açısından aikidonun yararlı olduğu görülebilir. Bir iki yıl Aikido yapmış olan çocuklar pes etmemeyi ve mücadele etmeyi öğrendikleri için kendilerine olan güvenleri tamdır. Kendilerini birçok konuda rahatlıkla ifade edebileceklerdir. Karakter bir bireyin çocuk yaşlarda kazandığı ve hayatı boyunca geliştirebildiği özelliktir. Bizce karakter paylaşma ve yardımlaşma ile gelişir. Aikido yapan çocuklar hareketlerin önemini kavramaya başladıkları zaman kendileri ile eşleşen diğer çocuklara bilinçli bir şekilde hareketi uygularlar. Bilgilerini fiziksel olarak paylaşarak birbirleri ile arkadaşlık bağlantısı kurarlar. Bazen de kendilerinden sonra Aikidoya başlayan çocuklarla eşleşip onlara yardımcı olurlar. İşte karakter gelişimi bu şekilde paylaşma ve yardımlaşma ile olur. Çocuklar aynı zamanda Aikido dersinde eğitmeni tüm dikkatleri ile dinlemeye çalışırlar. Bu da kendilerinde yüksek bir konsantrasyon yetisi kazandırır.

Yetişkinler için yapılabilecek en güzel spor : Aikido

Herkesin ortak şikayeti hareketsiz hayat. Kime sorsanız  hareket etmek istiyor.  Hemen herkes sıkılmadan yapacağı;  form tutarken, disiplin kazanacağı  zihnini rahatlatırken terleyeceği bir spor ya da etkinlik bulmanın zor olduğunu söylüyor. İşte Aikido bu arayışta olan yetişkinlere hitap eden ortak bir spor ve sanat. “Hareketsizlikten yakınma özellikle şehir insanının ortak cümlesi. Bizler öyle bir şey yapalım istiyoruz ki, yaparken keyif alalım, yeni kişilerle tanışalım; spor olsun formda kalalım, zihnimizi rahatlatsın stresten arınalım, içinde sanatsal ögeler bulunsun, öğrenirken sadece bedenimiz değil zihnimiz de gelişsin, Dünyayı da gezdirsin, felsefesi de olsun. Bunların hepsini bir arada, Aikido’da…”

Form Tutmak İçin…

Aikido antrenmanı bünyesinde birçok fiziksel kazanım vardır. Dinamik bir antrenmanın içinde sürekli hareketle kondisyon anlamında büyük ilerleme kaydedilip yağ yakımı hızlandırılır. Az çalıştırdığınız belli kas gruplarınız çalışır, vücuda bir canlılık gelir. Güçünüz, esnekliğiniz ve dayanıklılığınız Aikido sayesinde gözle görülür bir şekilde artar. 

Stresten Arınmak İçin…

Farklı kişilerle farklı teknik odaklı çalışmalar bedeninizi canlı ve uyanık tutacaktır. Sürekli bir hareketin içinde bulunduğunuz için mutluluk hormonları salgılanacak ve daha pozitif bir ruh haline kavuşacaksınız.  Güleryüzle başlamak güne 1-0 önde başlamaktır.

Sanatsız Kalmamak İçin…

Aikidoyu sanat yapan önemli özelliklerden biri ömrümüz boyunca yapabilmemiz ve geliştirebilmemizdir. Bir koşucuyu düşünün: 20 yaşındaki performansı ile 30, 40, 50 ve 60 yaşlarındaki performansı arasında büyük fark vardır.  Yaşamın başlangıcından sonuna kadar öncelikle artan sonrasında azalan bir grafik vardır. Yani ne kadar çalışırsa çalışsın 60 yaşındaki bir kişi 20 yaşındaki performansını yakalayamaz. Sanatta durum biraz daha farklıdır. Sürekli kendini geliştiren bir gitar sanatçısı yaşı ilerlese dahi insanları yaptığı müzik ile mest edebilir. Aynı durum bir aikido sanatçısı içinde geçerlidir. 80 yaşına geldiğimizde bile yapabildiğimiz ve karşı tarafı etkileyebildiğimiz özel bir sanattır aikido.

Hayata Felsefe Katmak İçin…

Her insanın bu hayatta bir felsefesi olmalı. ‘’Do’’ dediğimiz kavram yol-amaç anlamına gelen bizim tasavvufla benzer özellikleri barıdıran bir felsefe, bir öğreti. Daha iyi bir insan olabilmek, daha mutlu olabilmek, hayata pozitif bakabilmek için Aikido yapmak daha doğru bir karar olur. Güçlenmek, dayanıklılaşmak, esnekliğimizi arttırabilmek, bakış açısını genişletebilmek bu sanatın bize kazandırdıkları diğer özellikler.

 

Oğuzhan Ulvi BAŞKURT Kimdir?

1981 yılında İstanbul’ da doğdu. İ.T.Ü. Gemi İnşaatı ve Deniz Yapıları Müh. Bölümünden mezun oldu. Işık Üni.’ nde işletme yüksek lisansı yaptı. Derecelerini Tokyo’ daki Dünya Aikido Merkezinden aldı. 2014 yılında Aikido’ dan sorumlu Federasyon tarafından 5. Dan derecesine terfi ettirilmiştir. 5. Dan derecesine sahip Türkiye’ deki en genç Aikidokalardan olup aynı zamanda Türkiye’ de 4 japon savaş disiplininde (Aikido, İaido, Jodo, Kendo) siyah kuşak derecesine sahip olan ilk ve tek kişidir.

Detaylı bilgi için: https://aikimode.com/