Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

%100 YERLİ SERMAYE VE İŞ GÜCÜ

Temmuz 2009


%100 YERLİ SERMAYE VE İŞ GÜCÜ

1. Bize şu anki görevinizden söz edebilir misiniz?

1995 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra İTÜ İşletme bölümünde master çalışmamı tamamladım. 1996 yılında BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Ağır Ticari Araçlar Pazarlama Uzmanı olarak göreve başladım. 2002 yılından bugüne de aynı firmada Pazarlama Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyorum. 

2. BMC şu an sektörde nerede? Nasıl bir gelecek öngörüyor ve bu gelecekte nerede yer alacak?

%100 yerli sermaye ve işgücü ile İzmir’de 200.000 m2 alan üzerinde, ağır ticari araç, hafif ticari araç, otobüs, askeri ve özel araç üretimi gerçekleştiriyoruz. Şehiriçi otobüste pazar lideri, ağır ticari araçta 2. sıradayız. Savunma Sanayisine yönelik tekerlekli taktik araç, zırhlı araç ve lojistik destek araçları üretimi gerçekleştiriyoruz. İran, Malezya ve Pakistan’da BMC lisansı ile araç üretimi yapılıyor. İngiltere, Londra’da ise bir ofisimiz bulunuyor. Yurtdışında 8’i Avrupa’da olmak üzere 23 distribütor ile faaliyet gösteren BMC, yurtiçinde ise 6 bölge müdürlüğü, 59 adet yetkili satıcısı, 143 adet yetkili servisi ve 190 adet yedek parça satıcısı ile faaliyet göstermektedir. BMC, bugün  Türkiye’nin en yaygın satış ve satış sonrası hizmet ağına sahip ticari araç üreticisidir.%100 yerli sermaye ve işgücü ile üretim yapan BMC, dünya markası olarak varlığını sürdürme odaklı vizyonunu, sürdürülebilir büyüme başarısıyla sağlayacaktır. Otobüste ve ağır ticari araçta bu vizyonumuz doğrultusunda hız ilerliyoruz ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Özellikle otobüs grubunda üretimimizin %55’ini Avrupa’ya ihraç eder hale geldik. İngiltere’deki okul otobüsleri, Malta Adası’ndaki, Bulgaristan Sofya’daki şehiriçi otobüsler örneklerden birkaçı. Türkiye’nin %100 yerli sermayeli  ticari araç üreticisi olma özelliğini muhafaza eden BMC, müşteri istek ve önerileri doğrultusunda geliştirdiği ve ürün yelpazesine eklediği araçlar ile her ihtiyaca cevap vermeyi amaçlamaktadır. Esnek bir üretim ve hızlı karar verme yapısına sahip olan BMC, tüm AR-GE faaliyetlerini Türk mühendisleri ile gerçekleştirmekte, geleceğe yönelik stratejik planlarını tamamen müşteri odaklı bir anlayışla yapmaktadır. Milli bir marka olan BMC araçlarını kendi tasarlayıp geliştirmekte, esnek üretim kabiliyeti ile her sektöre, işe ve coğrafyaya uygun araçlar geliştirmektedir.

3. BMC olarak değişen hizmet yapınız ile genişleyen kurumsal ve bireysel hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Sürekli genişleyen bir ağımız ve müşteri portföyümüz mevcuttur. Müşterilerimize ve hizmet ağımıza sunduğumuz hizmetin mükemmelliğini sağlamak için hizmet çeşitliliği ve kalitesini her geçen gün arttırıyoruz. Müşterilerimize 7 gün 24 saat hizmet verebilecek konuma ulaşmamız memnuniyet verici bir unsur ancak bunu yeterli görmüyoruz. Ticari araç müşterisinin bazı davranışsal özelliklerine cevap verebilecek yöntem ve sistemleri sürekli geliştirme havuzu içerisinde değerlendiriyor ve hayata geçiriyoruz.

4. Aktif promosyon kampanya ve aktiviteleriniz nelerdir?

Müşterilerimize yönelik olarak INTERLINK  aracılığıyla hayata geçirdiğimiz ve hizmet ağımızın istediği zaman BMC web sitesi üzerinden yararlanabileceği bir promosyon kataloğumuz mevcut. Bu kataloğu müşterilerimizden gelen farklı ihtiyaçlar doğrultusunda sürekli yeniliyor ve genişletiyoruz. Gün geçtikçe gelişen ve değişen hizmet sektöründe, satış hacminin arttırılması hizmet farklılaştırılması  konusunu gündemimizin ilk maddesi yapmıştır. INTERLINK olarak da hizmet farklılaştırmasına yönelik bizlere sunduğunuz farklı ürünler için teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Her zaman gelişim sürecinde olacağına inandığım şirketinize çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Ayrıca müşterilerimize yönelik fotoğraf yarışması düzenliyoruz.  BMC ve ülkemiz konulu fotoğraf yarışmasının bu yıl 12.sini düzenliyoruz. Bu fotoğraf yarışması otomotiv sektöründe geleneksel hale gelen tek yarışmadır. Amatör ve profesyonel tün fotoğrafçılara açıktır.

5. Şirket çalışanlarınız ve müşterileriniz için aktiviteleriniz mevcut mu?

Şirket çalışanlarımıza yönelik olarak çeşitli aktiviteler düzenliyoruz. Dart, masa tenisi, bowling, tavla turnuvalarını bunlardan birkaçı olarak sayabilirim.

Tufan ALTUĞ

BMC

Pazarlama Müdür Yardımcısı