Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

ŞEHiR YAŞAMININ SESSİZ DOSTU BİSİKLET

Haziran 2019


ŞEHiR YAŞAMININ SESSİZ DOSTU BİSİKLET

Bisiklet, ekonomik, güvenli bir ulaşım aracı olması nedeniyle dünyanın dört bir yanında gündelik yaşamın önemli unsuru olmayabaşladı. Ayrıca doğaya uygun sürdürülebilir ulaşım aracı olması sebebiyle de tercih ediliyor.

Geçen yıl Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu bisikletin öneminedikkat çekmek amacıyla 3 Haziran’ı“Dünya Bisiklet Günü” ilanetmişti. BM, bu kararıyla bireylerinfiziksel ve ruhsal sağlığının güçlendirilmesini,toplumda bisiklet kullanma kültürünün gelişmesini hedefliyor.Araştırmalar, dünya genelinde 2 milyardan fazla bisikletin olduğunu ortaya koyarken, 2050yılı itibarıyla bu rakamın 5 milyara yükseleceği tahmin ediliyor. Dünya Gözlem Enstitüsü (WorldwatchInstitute), 1965’te otomobil ve bisiklet üretiminin her birinin yaklaşık 20 milyon civarında olduğuna işaret ederek, günümüzde bisiklet üretiminin araba üretimini geçtiğine dikkat çekti. Yollardaki araç sayısının gittikçe artmasına bağlı olarak, trafik ve hava kirliliği gibi sorunlar ile boğuşan metropollerde bisiklet kullanımı her geçen gün daha çok yaygınlaşıyor. Dünyada iki yüzyıldır kullanılan iki tekerlekli bu araç, özellikle Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanındagündelik yaşamın vazgeçilmezi olmuş durumda.

Gelişmeler, bisikletin küresel pazar büyüklüğünün 2018’de 47 milyar dolara yükselmesine neden oldu.2024 yılına kadar ise bu rakamın 62 milyar doları bulması tahmin ediliyor. Bisiklet üretiminin yapıldığıbaşlıca ülkeler arasında Çin, Hindistan, Avrupa Birliği ülkeleri, Tayvan ve Japonya çıkıyor. Dünyadaki bisikletlerin yüzde 60’ından fazlası Çin’de üretiliyor. Bisikletin en çok kullanıldığı ülkeler sıralamasında da Hollanda, Danimarka, Almanya, Çin, Finlandiya, İsveç, İsviçre ve Belçika geliyor.