Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

2019 YILIN'DA TÜRKİYE'DE TEKNOLOJİ RÜZGARI ESTİ

Ocak 2020


2019 YILIN'DA TÜRKİYE'DE TEKNOLOJİ RÜZGARI ESTİ

Teknolojik gelişmelere odaklanan Türkiye, 2019 yılını iletişimden ulaşıma, altyapıdan havacılığa kadar birçok sektörde yeniliklerle geçirirken, gözler 2020'ye çevrildi.

 

2019 yılı birçok alanda teknolojik dönüşümün gerçekleştiği yıl oldu. Bu yıla damgasını vuran konular arasında "Türkiye'nin Otomobili" öne çıktı. 27 Aralık'ta tanıtılan Türkiye'nin Otomobili, 60 yıllık rüyanın gerçeğe dönüşmesini sağlamakla kalmadı, özellikleriyle dünyanın dikkatini çekti.

 

Yerli otomobilin görücüye çıkarılan "C-SUV" ve "Sedan" modelleri büyük ilgi çekti. Görüntüsü kadar teknolojisi de ön plana çıkan otomobil, 300+ kilometre veya 500+ kilometre menzil sağlayan 2 farklı pil seçeneği sunacak. Otomobil,   0-100 kilometre/saat hızlanmasını 400 beygir güç sunan motor seçeneğinde sadece 4,8 saniyede tamamlayacak. Türkiye'nin Otomobili'nin tanıtımıyla birlikte ülkenin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi niteliğini taşıyan Gebze'deki Bilişim Vadisi de hizmete girdi.

 

2019 yılına damga vuran konulardan biri de "Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi" kapsamında yerli 5G altyapısıyla ilk iletişimin gerçekleştirilmesi oldu. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) destekli Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) üyesi 16 Şrma ve 3 operatör iş birliğiyle devam eden proje kapsamında, 17 Haziran'da ilk kez ses (Vo5G-Voice over 5G) ve veri alışverişi sağlandı.

 

Türkiye'nin en büyük teknoloji buluşması İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST İstanbul), bu yıl 17-22 Eylül'de Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirildi. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde yapılan etkinlik, 1 milyon 720 bin ziyaretçiyle alanında rekor kırdı ve "dünyanın en büyük havacılık festivali" oldu. 44 kategoride 19 teknoloji yarışmasının düzenlendiği etkinlikte 17 bin 373 takım, 50 bin yarışmacı mücadele etti. 122 ülke ve Türkiye'nin 81 ilinden katılım sağlanan organizasyonda geleceğin teknolojileri de görücüye çıktı. 

 

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinasyonunda gerçekleştirilen 3'üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi de bu yıla damgasını vuran gelişmeler arasında yer aldı. Çeşitli bilimsel çalışmaların yapıldığı Antarktika'ya Bilimsel Araştırma Kampı ve meteoroloji istasyonu kurularak, teknolojik çalışmalar "beyaz kıta"ya taşınmış oldu. TÜBİTAK çatısı altında Kutup Araştırmaları Enstitüsü kurulması için de çalışma başlatıldı.

 

Bu yıl teknolojide öne çıkan çalışmalardan biri de "siber güvenlik" faaliyetleri oldu. Giderek büyüyen siber saldırı tehdidine karşı önlemler güçlendirilirken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) koordinasyonunda siber güvenlik tatbikatı gerçekleştirildi.